Na cestu Enesovi

Už mu nepíšte, ani ho nepozývajte na maliarske plenéry a umelecké sympózia. Pošta by vám najskôr korešpondenciu vrátila s poznámkou: Adresát nezastihnutý! Ani na váš mail by už zrejme nikto nereagoval. A už celkom márne by ste v mobile čakali, že sa vám ozve zvláštnym hlasom Bosniaka vo Švédsku, kam ušiel pred vojnou, ktorá podelila Balkán a z jeho národov narobila nepriateľov. Až takých, čo sa vyháňali z rodných hrúd a domov a v zasiatej nenávistnej zlobe sa vedeli navzájom aj podrezať. Viem, o čom píšem. Je to dlhoveký, tragický príbeh. Bol som tam začiatkom deväťdesiatych a videl som pijúcich chlapov v maskáčoch po krčmách so samopalmi opretými o stoly, keď za každou rundou na víťazstvo (nad kým, nad čím?) roztrieskali poháre o steny… Lom 50 dinara!

Zlomené, rozbité osudy a životy. Z tých mužov trčala hrôza. A on nevedel ublížiť ani kuraťu. Preto ušiel z Jajca kamsi ďaleko od domoviny, na sever do Malmö. Tulák Enes. Dojímal ma románovým životom. Stále milujem tú balkánsku melodickú mäkkosť. Tóny s prílivom: Ljubavi moja, anhele moj… Spieval krásne, ale zriedka. Ťahavo, dojímavo pekne, s akýmsi zvláštnym smútkom, ako spievajú matky v okolí Sarajeva a Srebrenice… Lebo – vojna. Hnusná záležitosť. Akoby ženy milovali a rodili zabijakov. Synov povíjali do kolísok hlín….

Enes, vľavo, a autor.

Dnes sa mi tá tvoja žiaľna pieseň, Enes, ktorú som zavše počul pod Tromi korunami na našich lesnických výtvarníckych stretnutiach, keď si si pri vínku pohmkával nad nerozlučným skicárom, sprítomňuje. S neuveriteľnou bravúrou si vedel vystihnúť podobu človeka. Ja som si tvoju nakreslil do pamäti. Navždy a s úctou. Lebo si neprestal veriť kráse a peknote v ľuďoch. Žil si román a maľoval. Verili sme, že múzy dobyjú svet… Vo Švédsku, v Nemecku, na Ukrajine, v Poľsku, a najmä v tvojej domovine, kam si sa neustále vracal, aby si zistil, či už tam na hnev zabudli. Tvoja cesta sa skončila v Novom Sade.

A viera v lepší svet predčasne zhasla. Zbohom, môj moslim!

Status na FB, 5. októbra 2023)

Foto: Archív E. S.

PhDr. Emil Semanco je publicista, výtvarník, starosta Umeleckej besedy slovenskej.

(Celkovo 157 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter