Sankcie ako nástroj Zelenského moci

Ukrajinský portál „Strana“[1] sa podrobnejšie venuje sankciám, ktoré na Ukrajine ukladá Rada národnej bezpečnosti a obrany. Tieto sankcie sa pred časom opäť dostali do stredu pozornosti, keď boli uplatnené napríklad proti bývalému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, bývalému poradcovi prezidentskej kancelárie Alexejovi Arestovičovi, alebo proti politológovi Kosťovi Bondarenkovi, ktorý sa previnil len tým, že napísal kritickú knihu o Zelenskom.

Zákon o sankciách bol prijatý za prezidenta Porošenka; ich uplatňovanie voči vlastným občanom ale zintenzívnil od roku 2021 prezident Zelenskyj a „z uplatňovania sankcií urobil jeden z hlavných nástrojov riadenia štátu.“

Sankcie sú v podstate formou mimosúdnych opatrení, o ktorých rozhoduje malá skupina ľudí (členovia Rady národnej bezpečnosti a obrany) úplne kontrolovaná prezidentom. Dôvody na udelenie sankcií sa nezverejňujú a nepodliehajú žiadnemu kontrolnému mechanizmu. Sankcie znamenajú zabavenie majetku, zablokovanie účtov a aj uvalenie ďalších obmedzení bez akéhokoľvek súdneho rozhodnutia. Zákon o sankciách obsahuje iba jeden formálny dôvod na ich zavedenie proti Ukrajincom: účasť na teroristických aktivitách. Ale ani táto formalita sa v mnohých prípadoch nedodržiava a sankcie sa ukladajú aj tým, ktorí nikdy neboli obvinení z teroristickej činnosti. A aj keď je niekto podozrivý z teroristickej činnosti, najprv by mal byť právoplatne odsúdený a až potom by mali byť prijímané akékoľvek ďalšie opatrenia.

Formálne existuje možnosť napadnúť sankcie prostredníctvom Najvyššieho súdu. Tento proces je však mimoriadne zdĺhavý a zatiaľ existuje len niekoľko príkladov, keď boli sankcie napadnuté. Podľa právnikov Najvyšší súd doteraz vydal šesť až osem rozhodnutí o zrušení sankcií. Taktikou Najvyššieho súdu je predlžovať proces, neuznávať sankcie ako nezákonné a nerušiť ich, aby nevyvolal Zelenského hnev. Prípady sa takto naťahujú aj niekoľko rokov, počas ktorých sú sankcie uplatňované. Zdroje z justičných kruhov tvrdia, že sudcovia budú vo väčšine prípadov pokračovať v používaní podobnej taktiky až do konca vlády Zelenského. Navyše, v niektorých prípadoch Rada národnej bezpečnosti a obrany po ich zrušení, resp. uplynutí doby platnosti sankcie opätovne zaviedla. 

V súčasnosti sú sankcie uvalené na 1 573 ukrajinských občanov. Približne dve tretiny z nich majú aj ruské občianstvo a už dávno opustili Ukrajinu alebo nežijú na území kontrolovanom Kyjevom. Za posledný rok bolo na základe rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany uvalených sankcií na 135 osôb, ktoré majú iba ukrajinské občianstvo; od začiatku vojny ich bolo 188.

Väčšina právnikov považuje sankcie voči ukrajinským občanom za nezákonné a protiústavné. Poukazujú na to, že ukrajinskí občania nemôžu byť vystavení takto uplatňovaným sankciám, pretože podľa ústavy môžu byť osobné práva  obmedzené iba súdnou cestou. Je ale zrejmé, že aj keď je Zelenskyj podľa Lipavského líder slobodného sveta, jeho ponímanie právneho štátu má bližšie k ruskému, než k európskemu pohľadu.

Úvodná ilustračná snímka: www.pixabay.com


[1] https://strana.today/news/484996-kak-snbo-vvodit-sanktsii-i-kak-ot-nikh-mozhno-otkupitsja.html

(Celkovo 261 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525