Bolo to v deň inaugurácie prezidenta Trumpa. Bol som v Seattle u zákazníka a „nalodil“ sa do taxíka smerom k mojej obľúbenej reštaurácii na večeru. Vyrazili sme úspešne, ale nedošli. Ulicu pred námestím s reštauráciou blokovali demonštranti.
Bola to prirodzene demonštrácia „proti Trumpovi”. Tie boli v ten deň na mnohých miestach, Seattle v tomto smere nikdy nie je pozadu. Demonštranti vykrikovali „prejavy” cez hlásne trúby a vyhrávali na rôzne nástroje. A z času na čas sa nad námestím ozvalo zjednocujúce volanie: Let them in! (Pustite ich dnu! – pozn. redakcie.)
Bolo to v situácii, keď sa k južným hraniciam US blížili rôzne „karavány” a šlo o to, či ich pustiť dovnútra. Názor demonštrantov (väčšinou mladých ľudí okolo 30 rokov): Let them in!
Pokúsim sa to napísať ináč. Amerika je rôznorodá krajina a čo je pravda na Aljaške, nie je pravda v Severnej Dakote či Kalifornii. Nie všade sú ilegálni imigranti problémom. Sú ale oblasti, kde sú…
V postihnutých častiach USA celkom prirodzene okamžite preťažia miestny zdravotný systém. Zaiste, nemajú zdravotné poistenie, takže typický lekár ich nevezme, ani nemocnica. Lenže každá nemocnica (pokiaľ viem, aspoň teda väčšina) má pohotovosť. Tam musia vziať každého, povedzme aj matku s dieťaťom, ktoré má chrípku. Preto tam chodia po zdravotnú starostlivosť ilegálni imigranti.
Samozrejme, že som za, aby každý, najmä deti, mali zdravotné zabezpečenie. Tento model ale spôsobí, že keď si našinec zlomí ruku a skončí na pohotovosti, čaká hodiny namiesto minút. Nie všade, nie vždy, ale stáva sa: Let them in!
Podobne to je so školstvom. Do školy môžu chodiť aj deti ilegálnych imigrantov a školský systém je preťažený, kvalita výuky sa znižuje, nehovoriac o mexických gangoch a pašerákoch drog. Deti demonštrantov to pokojne môžu zažiť, stačí, aby žili v centre štátu Washington: Let them in! Nemožno povedať, že by tu neboli aj prínosy. Hneď v našom štáte Washington sú to práve ilegálni imigranti, čo zbierajú pre našich farmárov naše slávne jablká. Tí im poskytujú raz lepšie, raz horšie podmienky, a to platí aj o zárobku. Čím viac ilegálnych imigrantov je prítomných, tým lepšie pre farmárov. Musia menej platiť, majú si z čoho vyberať, zisky utešene rastú. Pozitívum: Let them in!
To isté platí o sieti hotelov, reštaurácií, mäsovom priemysle, stavebníctve. Ilegálni imigranti sú potrební: Let them in!
Trump bol a je veľký pokrytec. Žiaden múr stavať netreba. Stačilo by posilniť kontrolné orgány a za každého ilegálne zamestnaného pracovníka dať zamestnávateľovi pokutu povedzme 50 000 $. Hneď by sa hľadali iné riešenia…
Aké? Napríklad také, že by sa zaviedol štatút dočasného imigranta, ktorý by mal právo pracovať, musel by dostávať aspoň minimálnu mzdu a zamestnávateľ by mu musel platiť zdravotné, ako aj sociálne poistenie. Títo pracovníci by prosto mali svoju dôstojnosť a mohli by sa periodicky vracať podľa sezónnych potrieb. Mexičania by síce stále zbierali jablká, ale pristupovalo by sa k nim ako k ľuďom, čo majú svoju dôstojnosť a svoje práva. Súčasný stav ilegálnym imigrantom žiadnu dôstojnosť neposkytuje a je škvrnou na sociálnom obraze USA.
Demonštranti s Let them in! fakticky:
– volajú po niečom, čo im samým škodí a bude škodiť, zatiaľčo
– sú zadarmo lobistami pre veľké korporácie.
Ach, zabudol som slogan preložiť do slovenčiny. Tu je doslovný preklad: Voľte Progresívne Slovensko!
Úvodná ilustrácia: Ľubomír Kotrha
(Autor žije v USA, Issaquah, WA)