K relácii Na hrane (s A. Dankom a M. Šimečkom)

Málokedy pozerám reláciu Na hrane na TV JOJ. No 9. 11. 2023 som si ju pozrel, lebo mali v nej účinkovať páni Andrej Danko a Michal Šimečka. Moderátorka Jana Krescanko Dibáková sa ako obyčajne zamerala hlavne na pána Danka. Relácia sa ešte ani nezačala a hneď sa s ironickým úškrnom, úškľabkom, grimasou, úsmevom, ináč sa to nazvať nedalo, spýtala, ako to pán Danko myslel s tým národným jedlom pri svojej predstave v rámci pôsobenia ministerstva cestovného ruchu. Toto okrajové vyjadrenie pána Danka, uvedené ako malý príklad, bolo vytrhnuté z kontextu jeho predstáv o činnosti nového ministerstva, vyvolalo podľa nej veľký rozruch. Slniečkárom sa čudujem, že túto tému nevyužili na masívne demonštrácie, prípadne vyvolanie generálneho štrajku. Pán Danko sa zbytočne snažil vysvetliť, čo bude náplňou práce tohto ministerstva, lebo pani elitná moderátorka ho okamžite prerušila.

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

Ja navrhujem pre toto ministerstvo iný, trochu modifikovaný program. Každá reštaurácia, na území hovoriacom po slovensky, bude povinne mať ako hlavné, typicky slovenské národné jedlo, bryndzové halušky, švábku (zemiaky) s kapustou, kapustnicu, liptovské droby. Aperitívom bude slivovica, borovička a moskovská vodka. Po takomto jedle dobre padne žinčica, na južnom Slovensku to môže byť aj víno s prívlastkom slovenské (napr. Slovenské čučo, neskorý zber). Slováci nie sú nacionalisti a napriek neprítomnosti maďarskej politickej strany v NR SR povinné menu v reštauráciách na južnom Slovensku bude halászlé, maďarský guláš, langoše, na pitie barackovica, čerešňovica, Egri bikavér. Na východe, kde je viac Rusínov a teraz aj Ukrajincov bude hlavné menu mačanka, tatarčané pirohy a ukrajinský boršč, k aperitívu pribudne drienkovica. O rómskej kuchyni nejdem písať, lebo poznám len cigánske jedlá, ale to na Slovensku poznajú všetci a väčšine ľudí aj chutia.

Dve jedlá by som prísne zakázal. Pstruha dúhového, lebo tým by som urážal určitú skupinu ľudí a nechcel by som v mojom staršom veku skončiť vo väzení na doživotie. Z diviny by som zakázal Daniela, lebo niekedy ťažko rozoznať, či ide o mäso človeka menom Daniel, alebo mäso rovnomenného zvieraťa.

Pri príprave veľkého množstva bryndzových halušiek bude potrebné chovať veľké stáda oviec a tie treba pásť, dojiť a strážiť. Slovenské čuvače pri ich strážení nejako zleniveli. Na salaši pozerali TV a napáchli západnou civilizáciou. Z EÚ preto treba požiadať dotáciu na vyšľachtenie medveďa. Týmto by sa z neho stal skutočný vegetarián (splnený sen pána Budaja), k ľuďom by bol priateľský a niektoré jedince z nich by prešli výcvikom na stráženie oviec. Nazval by som ho Slovenský vegán hnedý.

Horšie je to s vlkmi. Vyšľachtiť vlka vegánskeho by trvalo niekoľko generácií, ale navyknúť ho len na varené mäso by asi taký problém nebol. Takto by neohrozoval ovce a ostatné zvieratá v lese. Zriadia sa špeciálne kuchyne, kde sa bude variť len pre vlkov z mäsa, ktoré ľuďom nechutí. Niektorých učenlivých vlkov naučia tréneri rôzne kúsky, s ktorými by zabávali hostí. Napr. nájsť stratenú manželku v lese. Niektorí moji známi už špekulujú nad tým, čím takéhoto vlka skorumpovať, aby jeho manželku nenašiel.

Možno by sa dali medvede a vlky vycvičiť aj na hľadanie húb. Tu sa obávam, že tieto učenlivé zvieratá by si osvojili aj zlé ľudské vlastnosti, ako je lakomstvo, zlomyseľnosť, obžerstvo a pod. Napr. neskúseným hubárom podstrčia namiesto jedlých jedovaté huby, tie kvalitné si ukryjú a neskôr budú s nimi kšeftovať. Podobne by to bolo aj s vyhľadávaním pestovateľov marihuany. Je dosť pravdepodobné, že vlci založia organizovanú zločineckú skupinu a pestovateľov marišky budú vydierať. Neskôr im začnú konkurovať podobné zločinecké skupiny medveďov a sme tam, kde sme boli, vo vojne gangov. To znamená, že napriek ušľachtilej snahe to na novom ministerstve nebudú mať ľahké. Ja by som sa so založením tohto ministerstva veľmi neponáhľal.

Mnohí politici, napáchnutí socialistickými a komunistickými ideami, sústavne kritizujú mimovládne organizácie, že niektoré sú zamerané na takú činnosť, ako je pozorovanie sysľov alebo korytnačiek močiarnych. Sú údajne dobre finančne podporované, zatiaľ čo veľa obcí má problém s kanalizáciou a kvalitnou pitnou vodou. Je to veľmi krátkozraké. V rámci udržania a skvalitnenia životného prostredia programy takýchto mimovládok treba podstatne rozšíriť a najmenej o dva rády viac financovať.

Túto skupinu drobných živočíchov rozšíriť aj o krtov obyčajných. Vybudujú sa pre nich farmy, kde sa budú rozmnožovať a skúmať ich využitie pre pomoc a symbiózu spolužitia s človekom. Krty sú známe svojou vynikajúcou schopnosťou hrabania v zemi, sysle sú na život v podzemí tiež zvyknuté. Už dnes, v období nástupu umelej inteligencie, sa tieto milé zvieratká dajú pomocou implantovaných čipov preprogramovať na budovanie podzemných chodieb, ktoré sa využijú na uloženie inžinierskych sietí. Riadené budú prostredníctvom GPS. Krty budú hrabať a sysle vynášať vyhrabanú zeminu. Takýto ekologický projekt má aj svoje problémy. Krty a sysle sú malé zvieratá, čo sa odrazí na ich pracovnom výkone. Ďalej každému narodenému zvieratku treba implantovať nový čip, čo zaberie dosť času. V tomto smere treba vytvoriť dve skupiny vedcov a inžinierov. Jedna skupina sa zameria na šľachtenie zvieratiek, čo sa týka ich veľkosti. Takto sa vyšľachtí plemeno Slovenský krt gigant a Slovenský syseľ obrovský. Druhá skupina vedcov a inžinierov bude riešiť problém preprogramovania ich DNA tak, aby boli v nej zabudované informácie na zameranie ich práce. Tieto informácie budú dedičné. O korytnačke močiarnej som zatiaľ uvažoval len hypoteticky, možno by sa dala naprogramovať na pestovanie vodných liečivých rastlín. Výsledky týchto výskumov by boli patentované a ich licencie budú nad zlato. (No tu som sa asi pomýlil. Nemalo by to byť nad soľ?).

Mimovládky, zamerajte sa na túto činnosť! Pri budovaní podzemných sietí žiadne bagre, rýpadlá, nákladné autá. Povrch ostane neporušený, žiadne dopravné obchádzky! Toto je tá zelená budúcnosť. No fantázia, tvorivosť a intuícia súčasných mimovládok na to nestačí! Týmto smerom treba kráčať! Tu nasmerovať nových nadaných ľudí a hlavne peniaze. Veď bez patričného všimného pre zodpovedne správnych ľudí to nejde. Niekedy sa na to pejoratívne používajú výrazy úplatok, alebo ešte hnusnejšie korupcia. Stanislav Lem v poviedke Futurologický kongres navrhol pre urýchlenie projektov založiť korupčnú banku.

S pionierskym pozdravom „Budovať a brániť vlasť buď pripravený!“ „Vždy pripravený!“

Čestne prehlasujem, že môj návrh projektu je autentický, preto necitujem žiadnu literatúru a nedostal som naň žiaden grant.

(Celkovo 7 594 pozretí, 5 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “K relácii Na hrane (s A. Dankom a M. Šimečkom)

  • 13. novembra 2023 at 17:49
    Permalink

    Preco moskovska vodka,ked jedlo ma byt slovenske!!!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter