Summit Stredná Ázia – USA

Nehľadiac na mediálne informácie, hlavným cieľom bola snaha USA obnoviť vojenskú (silovú) prítomnosť v Strednej Ázii.

Po tom, čo Spojené štáty dostali na „búdku“ v Afganistane, odkiaľ hrdo a organizovane ušli (pričom svojich spolupracovníkov tam nechali…) a začali strácať pôdu pod nohami v rámci Centrálnej, ale aj Strednej Ázie, začali hľadať nové formy, ako v ťažko skúšanej Strednej Ázii ostať relevantným hráčom.

Samozrejme, s cieľom eliminovať historický vplyv na tento región Ruska (Ruskej federácie), moderno-ekonomický vplyv Číny, nastupujúci vplyv Bahrátu (Indie) a Iránu.

Čo je zaujímavé, nárast vplyvu Turecka Washingtonu nevadí. Lenže tu sa biely muž vo Washingtone (ku koncepčnosti konania Ankary) zjavne mýli.

Na druhej strane treba priznať, že prvé stretnutie v prezidentskom formáte Stredná Ázia – Spojené štáty má všetky znaky „.. .historického momentu…“, aj keď malo štandardné zameranie: boj s terorizmom, bezpečnosť hraníc v regióne a vytvorenie vhodných podmienok pre rozvoj biznisu.

Ešte si pripomeňme, že tento regionálny summit je potrebné vnímať ako súčasť celkovej koncepcie (nemorálnej a neetickej, ale mocensky efektívnej) zahraničnej politiky Spojených štátov v globálnej dimenzii, ako aj vo vzťahu k jednotlivým regiónom sveta. V danom prípade vo vzťahu k Strednej Ázii.

Prvý prezidentský summit

V utorok 19. septembra 2023 sa, v predvečer VZ OSN uskutočnil v New Yorku prvý prezidentský summit vo formáte Stredná Ázia – USA (SA5+1), ktorého sa osobne zúčastnil (podľa našich slniečkarských médií vraj) charizmatický, ale najmä (podľa faktu) vekovo a mentálne limitovaný zatiaľ prezident USA Joe Biden.

Zľava: Š. Mirzijojev, Uzbekistan, E. Rachmon, Tadžikistan, K-Ž. Tokajev, Kazachstan, J. Biden, USA, S. Žaparov, Kirgizsko, S. Berdymuchamedov, Turkménsko. Foto: www.akorda.kz

Samozrejme, prítomní boli všetci stredoázijskí prezidenti, ktorí sa týždeň predtým stretli v Dušanbe na konzultačnom stretnutí, kde družne rokovali v jednom z oficiálnych rokovacích jazykov OSN. V New Yorku, však už použili služby tlmočníkov, pretože ajhľa – jeden z nich na summite – ovládal len jeden z jazykov, tak sa ostatní museli podriadiť.

Všeobecne experti prognózovali, že hlavnou úlohou tohto stretnutia (podľa Washingtonu) bolo vraziť klin, alebo ako s hovorí u našich susedov, „hodiť vidly“ do vzťahov Moskvy so Strednou Áziou a vice versa.

Na toto konštatovanie nás oprávňuje najmä analýza nárastu (od roku 2022) amerických diplomatických aktivít v rámci Strednej Ázie, ktoré vyvrcholili vo februári 2023, na prahu reálnej zmeny vzťahov a posilnenia americkej globálnej konfrontácie s Ruskom a Čínou.

Len si pripomeňme februárové turné Antony Blinkena po niektorých – rozhodujúcich krajinách Strednej Ázie (Kazachstan + Uzbekistan).

Snaha o vraj dialóg

Washington využil domácu pôdu na to, aby navrhol začatie dialógu o vraj rovnoprávnej spolupráci medi Spojenými štátmi a krajinami Strednej Ázie v oblasti bezpečnosti energetických zdrojov a minerálnych surovín, ktorými je časť Strednej Ázie od prírody nadaná.

Zľava: Š. Mirzijojev, Uzbekistan, E. Rachmon, Tadžikistan, K-Ž. Tokajev, Kazachstan, J. Biden, USA, A. Blinken, minister USA, S. Žaparov, Kirgizsko, S. Berdymuchamedov, Turkménsko. Foto: www.ferghana.ru

Takže úvaha o tom, že tento summit mal byť len pokračovaním tejto jednoduchej tendencie je na mieste, lenže… – lenže Stredná Ázia nie je taká jednoduchá, ako sa spoza okna na slovenskom salaši zdá.

Jacob Sulivan, ktorý sa ako štátny tajomník tiež podieľal na príprave tohto prvého summitu, sa poponáhľal vopred ospravedlniť, keď tvrdí, že stretnutie prezidentov nemá byť signálom proti nikomu (Rusko, Čína…), ale ako niečo iné. Ale čo?

Za oponou nevedomosti

Nehľadiac na kvetnaté mediálne informácie, hlavným cieľom tohto prezidentského sedenia bola snaha J. Bidena znovuobnoviť vojenskú (silovú) prítomnosť v Strednej Ázii.

Už nie ad hoc, ale cielene a systémovým prístupom. A, samozrejme, aj cez „piatu kolónu“. Lebo ľudí v Strednej Ázii, ktorí sú ochotní predať svoje a svoju krajinu za misu americkej šošovice, je aj tam veľa. Lenže malý rozdiel je v tom, že zatiaľ sa nikto z nich nemôže stať nenávideným prezidentom svojej krajiny!

Ešte jedna poznámka! Najslabším ohnivkom reťaze regionálnej politiky USA vo vzťahu k Strednej Ázii je sféra ekonomiky, regionálnej politiky, transhraničných komunikácii. A navyše sa ukazuje, že krajiny Strednej Ázie majú jasno v tom, že majú viac výhod zo spolupráce s Ruskom, Čínou, Bahrátom (Indiou) a Iránom, ktoré nie sú v zásade v kontrapunkte s aktuálnymi americkými sľubmi.

Lenže sľuby sa sľubujú – a niektorí v jednoduchšom geopolitickom móde v Európe – sa radujú!

Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Číslo päť – žije! – Noveslovo
Európa sa snaží o Strednú Áziu – Noveslovo
Svet potrebuje rozvíjajúcu sa Strednú Áziu – Noveslovo

(Celkovo 275 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter