Špeciálna prokuratúra sa očividne zapojila do predvolebného politického boja. Nechcem vôbec rozjímať o skutkovej podstate trestných činov, ktorých sa vraj mali dopustiť 16-ti konkrétni ľudia a 2 právnické osoby participujúce na (zjednodušene povedané) rozkrádaní zdrojov pridelených Vojenskému obrannému spravodajstvu.
Pravdepodobnosť, že na VOS-ke sa cielene predražovali verejné zákazky totiž určite nikoho na Slovensku neprekvapí. Ak majú orgány činné v trestnom konaní (OČK) poznatky o konkrétnych činoch a páchateľoch takýchto skutkov, bolo by veľmi žiaduce, aby dotyčných páchateľov predmetnej trestnej činnosti zákonne stanoveným spôsobom usvedčili. Čiže aby OČK v trestnom konaní pred súdom ustáli dôkazné bremeno – čo by v dôsledku malo znamenať, že súd by mohol rozhodnúť o vine a treste obvinených. Bodaj by táto kauza mala takýto šťastný koniec.
To, čo ma však na tejto kauze irituje, sú nasledovné okolnosti:
1. zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa deje iba 10 dní pred voľbami do NR SR;
2. obdobie trestnej činnosti údajných páchateľov spadá výlučne do obdobia vlády súčasnej opozície (ide o roky 2013 až 2020);
3. viaceré súčasné vládne strany majú svoju volebnú kampaň postavenú na „boji s mafiou“ – samozrejme tou, ktorá predchádzala ich súčasnému vládnemu pôsobeniu;
4. všetci zadržaní boli vypočutí a následne prepustení – ani u jedného zo zadržaných nebola konštatovaná dôvodná predbežná (zaisťovacia) väzba, čo v praxi znamená, že nebol dôvod predpokladať, že by mohli pokračovať v trestnej činnosti, ani nebol dôvod domnievať sa, že by sa chceli vyhýbať trestnému stíhaniu. Čiže celá táto akcia mohla prebehnúť 1. októbra (deň po parlamentných voľbách) a kolieska trestného konania by sa mohli hýbať svojím tempom – a to bez podozrenia z účelovosti tohto zásahu vo vzťahu k nadchádzajúcim voľbám;
5. pravdepodobne najdôležitejší predstaviteľ tohto údajného zločineckého zoskupenia – niekdajší šéf VOS – sa na políciu dostavil deň po zásahu NAKY sám – a tiež nebol zadržaný. Čiže ani u neho nebol daný dôvod kolúznej, útekovej alebo preventívnej väzby;
6. celá akcia je spustená Špeciálnou prokuratúrou, ktorú vedie neslávne známy aktivista Daniel Lipšic.
Túto akciu teda vnímam tak, že… ak existuje niečo ako účelové načasovanie vyšetrovania ľudí, ktorí boli politickými nominantmi dnešnej opozície s cieľom ovplyvniť nadchádzajúce parlamentné voľby, tak by to vyzeralo presne takto.
Rozhovory do médií v súvislosti s touto akciou dáva Jaroslav Naď, Štefan Hamran… a médiá sa následne pýtajú prezidentky, čo si o tom všetkom myslí…
Ja si myslím, že táto akcia je vo svojej podstate právne čistým spôsobom zneužitia vládnej moci a má za cieľ mobilizovať voličov strán, ktoré boli súčasťou vlády SR po posledných parlamentných voľbách (a to vrátane strany Progresívne Slovensko).
Takto sa „boj s mafiou“ nerieši. Takto bojuje politická mafia!
Záverom by som rád odkázal súčasnej vládnej moci a najmä organizátorom akcie Vírus nasledovné: „Vy nie ste lepší, než tí vaši predchodcovia – ste len sprostejší, hulvátskejší a diletantskejší! Dúfam preto, že jedného dňa si aj po vás prídu príslušníci NAKA – a to za činy, ktoré ste v rozpore s Ústavou a zákonmi SR počas svojej ,vlády‘ napáchali a následne za tieto činy budete pred príslušným súdom v súlade so zákonom odsúdení a pôjdete si za ne posedieť do chládku.“
Autor je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.