Odkaz z Taškentu: spoločne k ekonomickej stabilite a rozvoju

Množstvo multilaterálnych a bilaterálnych podujatí v Strednej Ázii len potvrdzuje, že tento región ležiaci ďaleko od Európy (čo je pre zdravý život tamojších spoločností výhoda!), ešte ďalej do Severnej Ameriky (ešte väčšia výhoda!), ale na styku s Čínou, Iránom a Ruskom (ale aj hraničiaci s Afganistanom!) dodáva priestoru potrebný kyslík.

Zľava: Generálny tajomník OES, veľvyslanec Khuršav Noziri; premiér-minister Pakistanu Šehbáz Šaríf; prezident Tadžikistanu Emomali Rachmon; prezident Azerbajdžanu Ilcham Alijev; prezident Turecka Redžep Erdogan; hostiteľ, prezident Uzbekistanu Š. Mirzijojev; prezident Turkménska Serdar Berdymuchamedov; prezident Iránu Ibrahim Raisí; prezident Kirgizska Sadyr Žaparov a predseda vlády Kazachstanu Ilcham Smailov

Potvrdzuje to aj ďalší summit v hlavnom meste Uzbekistanu, Taškente. Bolo, resp. ešte do konca roku to je prvé predsedníctvo Uzbekistanu v tejto organizácii. Reč je o 16. summite Organizácie ekonomickej spolupráce (Economic Cooperation Organization. OES) na úrovni hláv štátov, ktorý sa konal 9. novembra 2023 v už spomenutom stredoázijskom megapolise, ktorý je hlavným mestom tejto najľudnatejšej stredoázijskej republiky.[1]

Heslom podujatia bolo Spoločne k ekonomickej stabilite a rozvoju. Predpokladám, že pozorný čitateľ si všimol, že v tomto hesle nie je ani náznak militarizácie alebo vojenských chúťok. Akcentujeme to preto, lebo v ostatnom čase sa najmä v EÚ (o NATO nehovoriac) viac komunikuje o zbraniach pre sám sebou dekonštruovný štát, s ktorým má Slovensko 97 kilometrovú spoločnú hranicu, než o stabilite a rozvoji!

Pre poriadok si pripomeňme, že Organizácia ekonomickej spolupráce je de facto regionálne partnerstvo islamských krajín Blízkeho východu a Strednej Ázie. Organizácia bola založená v Teheráne v roku 1985 a zakladajúcimi členmi boli Irán, Pakistan a Turecko.

Po ukončení existencie Sovietskeho zväzu sa organizácia aktivizovala a v roku 1992 sa k jej činnosti pripojilo 7 nových nezávislých postsovietskych (islamských vo svojej podstate) štátov – Azerbajdžan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan, plus Afganistan.[2]

V roku 1995, na 50. VZ OSN, bola prijatá Rezolúcia o spolupráci s OES (č. 48/2) a odvtedy má štatút pozorovateľa v OSN, tak ako aj v Organizácii islamskej spolupráce.

Po 15. summite OES, ktorý sa konal v Turkménsku, bola práve na návrh Turkménska prijatá nová rezolúcia VZ OSN č. 67/14 O spolupráci medzi Organizáciou spojených národov a Organizáciou ekonomickej spolupráce.[3]

V aktuálnom roku bol Uzbekistan predsedajúcou krajinou v OES,  preto sa na summite OES v jeho hlavnom meste Taškente prezentovali prezident Azerbajdžanu Ilcham Alijev, prezident Islamskej republiky Irán Ibrahim Raísí, prezident Kirgizska Sadyr Žaparov, prezident Tadžikistanu Emomali Rachmon, prezident Turecka Redžep Erdogan, prezident Turkménska Serdar Berdymuchamedov, premiér-minister Pakistanu Šehbáz Šaríf a predseda vlády Kazachstanu Ilcham Smailov[4].  Ďalej generálny tajomník OES, veľvyslanec Khuršav Noziri.

Ako pozorovatelia sa na taškentskom summite zúčastnili Severocyperská turecká republika (je pozorovateľom od roku 2012, ale nesmie verejne používať svoje štátne symboly), Organizácia turkojazyčných štátov, ktorá mala prezidentský summit pred týždňom (3. novembra 2023) v Astane[5] a Medzinárodná energetická charta (od roku 2017), na čele ktorej stál dlhé roky slovenský diplomat Urban Rusnák, ktorý má manželku z Kazachstanu, z mesta na brehu Kaspického mora.

S úvodným prejavom ako hostiteľ vystúpil prezident Uzbekistanu Š. Mirzijojev,[6] ktorý o.i. akcentoval, že krajiny OES sú najväčším obchodným partnerom Uzbekistanu (teda žiadna EÚ, Čína, alebo Rusko, ale konglomerát OES!). Podľa štatistiky bol za rok obchodný obrat medzi Uzbekistanom a OES na úrovni 12,3 mld. $ (export – 5,8 mld. $, import – 6,5 mld. $). Za január/júl 2023 to bolo 5,8 mld. $ (export – 2,6 mld. $, import – 3,2 mld. $) a za rok 2021 bol obrat 11,1 mld. $.

Podľa miestnych štatistík funguje v Uzbekistane oficiálne 4 400 podnikateľských subjektov s investíciami z priestoru OES.

Tiež spomenul, že počas predsedníctva Uzbekistan organizoval 25 podujatí na vysokej (ministerskej) a najvyššej (prezidentskej úrovni) a že uzbecké starobylé mesto Šachrizabz[7] v Kaškadarijskom velojáte (oblasti) Uzbekistanu sa stal hlavným mestom turizmu v rámci OES.

Pripomenul aj fakt, že 5. decembra 2022 podpísal ako prezident zákon O ratifikácii Izmírskej zmluvy, ktorá upevňuje právne zázemie účasti Uzbekistanu v OES.[8]

Prezident Š. Mirzijojev tiež navrhol vytvoriť Centrum obchodu a inovácií OES v spolupráci s OSN a UNIDO s tým, že sekretariát by bol v Taškente.

Počas svojho vystúpenia sa Š. Mirzijojev dotkol aj témy konfliktu medzi Palestínou a Izraelom a povedal: „…Uzbekistan sa pridŕža pozície, že národ Palestíny má právo na vytvorenie svojho nezávislého štátu, tak ako to predpokladajú rezolúcie OSN…“ (Celý svet to tak cíti, len Izrael a Spojené štáty nie. Zaujímavé!) Š. Mirzijojev ďalej pripomenul, že mnohé z členských krajín OES nemajú priamy prístup  k moru, preto navrhol využívať potenciál transkontinetálnych dopravných koridorov a aktívnejšie sa napojiť na dopravný koridor Uzbekistan – Turkménsko – Irán – Turecko.

Samozrejme, že v rámci summitu vystúpili so svojimi prejavmi a aktuálnym vnímaním (veľmi zaujímavým) sveta aj ostatní účastníci, analýza ktorých by si však vyžadovala väčší priestor.

Uzbecká strana (a nielen ona) využila summit na bilaterálne stretnutia v jeho „predvečer.“  Prezident Kirgizska zrealizoval deň pred summitom dokonca oficiálnu bilaterálnu návštevu Uzbekistanu.

Výsledky summitu sú zhrnuté v tzv. Taškentskom komuniké, ktoré bez výhrad podpísali všetci účastníci stretnutia, ale doteraz nebolo verejne prezentované.

Predsedníctva v OES sa v roku 2024 ujíma Irán a ďalší prezidentský summit OES by sa mal konať niekedy a niekde – v Azerbajdžane. A to je nielen symptomatické, ale aj symbolické!

Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ

Snímky: www.newscentralasia.org; www.president.uz


[1] Pozri: The 16th ECO SUMMIT IN TASHKENT – Economic Cooperation Organization
[2] Bližšie pozri: Организация экономического сотрудничества — Википедия (wikipedia.org)
[3] Plný text pozri: N1247946.pdf – Яндекс Документы (yandex.ru)
[4] pozn. v ten istý deň sa konala oficiálna návšteva prezidenta RF V. Putina Kazachstanu, ktorého prijíma prezident Kasym-Žomart Tokajev, ktorý preto na summite absentoval.
[5] Pozri: TűrkTime – alebo turkická epocha sa začína!(?) – Noveslovo
[6] Plný text prejavu Š. Mirzijojeva pozri: O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining o‘n oltinchi sammitidagi nutqi (president.uz)
[7] Шахрисабз – Википедия (wikipedia.org)
[8] Text dokumentu pozri: Ратифицирован Измирский договор | NORMA.UZ

(Celkovo 204 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter