Čo so psychopatmi v politike

To, čo nás čaká v oblasti politickej kultúry, predviedol manipulátor a demagóg Igor Matovič  už na prvej schôdzi parlamentu. Krátko nato prišlo premenovanie pofidérneho hnutia štyroch ľudí OĽaNO na Slovensko, čo možno považovať za ďalší podvod a jeden z množstva  psychopatických nápadov Igora Matoviča. Nuž a naposledy sa politickí čudáci čudujú povolebným personálnym zmenám, keď zabudli na to biblické „Kto seje vietor, zožne búrku“.

Dokedy budeme trpieť tohto narcisa v parlamente?

Prvé rokovanie Národnej rady SR plynulo bezproblémovo a podľa dohôd koalície a opozície, až do emotívneho a nenávisťou nabitého vystúpenia Igora Matoviča. Znovu sa potvrdilo, že o novej politickej kultúre, pokiaľ tam bude Matovič, človek s narcistickou duševnou poruchou osobnosti, „majúci dlhodobý neprimeraný pocit vlastnej sebadôležitosti, výnimočnosti a nadradenosti nad druhými“, možno len snívať. Jeho vystúpenie bolo okrem spojok plné expresívnych výrazov a vulgarizmov, ktoré ak by sa „vypípali“, bolo by to len jedno dlhé a trápne „pípanie“. Najslušnejšie a dookola opakované výrazy boli mafián, idiot, podvodník, zlodej, klamár a zradca. Pellegrinimu vyčítal nesplnenie sľubov o 13. dôchodku, ktorý však práve jeho vláda zrušila a nová ešte ani nemohla prijať. Vyčítal navrhovanému predsedovi NR SR presne to, čo urobil on sám,  keď podviedol voličov, najmä Rómov sľubmi o 500 eurách za účasť na voľbách.

Spŕška nevyberaných osobných útokov Matoviča na Pellegriniho mi veľmi pripomínala šialené vystúpenia Adolfa Hitlera, a to nielen jeho gestikuláciou, stupňovanou agresivitou, či až evidentnou nepríčetnosťou, ale najmä nenávistným obsahom jeho vystúpenia.

Igor Matovič neurážal len Petra Pellegriniho, ale i všetkých slušných ľudí, voličov Smeru-SSD a Hlasu-SD, dokonca i prezidentku Čaputovú, LGBTI komunitu a médiá, o ktorých často hovorí ako o užitočných idiotoch. Kde bola vtedy prezidentka, kde progresívci z PS, liberáli zo SaS a moralisti z KDH? Kde bola kultúrna obec, stavajúca sa do polohy svedomia národa, kde sú tie médiá hlavného prúdu, ktoré tak radi bojujú za demokraciu, spravodlivosť a slušnosť?

Vystúpenie Matoviča nebolo vystúpením príčetného politika a už vôbec nie poslanca Národnej rady SR. Útočil vraj kvôli obhajobe manželky Paulínky, o ktorej sa niektorí vyjadrili ako o vlastníčke významnej nehnuteľnosti. Matovič akosi zabudol, že to bol práve on, kto hovorí o Paulínke ako o vlastníčke všetkých jeho miliónov eur a množstva nehnuteľností v Trnave a jej okolí; keďže on je taký chudák, čo nemá ani euro a nič nevlastní. Prečo tu nezasahuje NAKA, keď ide evidentne o podvod?

Zdá sa, že zdravotný stav Igora Matoviča si vyžaduje akútny lekársky zásah. Keďže prinútiť ho k tomu zo zákona nie je možné, mala by spoločnosť, osobitne Národná rada SR, využiť iné obranné mechanizmy. Môžu nimi byť zmena rokovacieho poriadku NR SR, v ktorom by boli podrobnejšie uvedené dôvody, pre ktoré je možné vystúpenie poslanca ukončiť (vypnúť), ak používa expresívne a vulgárne výrazy, či ak znevažuje a neprimerane útočí na inú osobu. No a následne by mohlo nasledovať vyvedenie poslanca z rokovacej sály parlamentnou strážou. V takom prípade by mal poslanec neospravedlnenú neúčasť na rokovaní a následne by mu mala byť krátená mzda a úplné odňaté paušálne náhrady (v súčasnosti vo výške 2 380 eur), ktoré sú dokonca nezdanené. V tejto súvislosti visí vo vzduchu otázka, kedy konečne budú tieto náhrady zdanené, prípadne výrazne znížené a vyplácané len po riadnom zúčtovaní, čo požaduje väčšina občanov.

Psychické zdravie poslancov, ale najmä občanov by sa chránilo, ak by Matoviča úplne všetci, poslanci, politické strany a predovšetkým médiá dôsledne a dlhodobo ignorovali, ako kedysi Kotlebu. Mohol by sa tak predvádzať len na sociálnych sieťach, ktoré ľudia môžu, ale nemusia sledovať.

Zmenou názvu ohrozuje Matovič reputáciu Slovenska

V zozname politických strán a hnutí Ministerstva vnútra SR (MV SR) som našiel 15 strán s názvom, v ktorom je Slovensko „hlavným“ slovom. Sú to okrem iných Progresívne Slovensko, ale i Pirátska strana Slovensko, či Jednotné, Naše, Nové, My, SOS, či Som Slovensko, jednoducho všetky neštandardné a marginálne strany, pravda, okrem tej prvej. Ani jedna z týchto strán však nepoužíva názov krajiny ako osamotené slovo, ale vždy s prívlastkom.

Ľudia si môžu zamieňať hnutie OĽaNO s inými stranami a dokonca i s naším štátom, a to zneužívaním skráteného názvu štátu Slovenská republika, čoho skrátený, krátky tvar je Slovensko. Dôsledky zmeny názvu OĽaNO na Slovensko môžu byť vážne. Predstavme si, že pod Slovenskom ako suverénnou, samostatnou a vyspelou krajinou EÚ si zahraničie nájde politický subjekt OĽaNO na čele s Igorom Matovičom. Na nebezpečnú „reklamu“ pre Slovensko v tejto súvislosti upozorňujú aj viacerí odborníci.

Zmenu názvu musí podľa zákona schváliť najvyšší orgán strany alebo hnutia, ktorým je spravidla snem. Takýto snem sa v OĽaNO nekonal (má byť niekedy v novembri) a o zmene názvu nevedeli ani poslanci tejto strany, ani zakladajúca členka a volebná líderka OĽaNO Erika Jurinová. Vraj sa na návrh predsedníctva OĽaNO uskutočnilo hlasovanie členov (pričom nik nevie dokázať, koľko ich vlastne je) tajným spôsobom, čo však pre lídra zrejme nie je problém zmanipulovať. Je takáto zmena vôbec zákonná a platná? Je diskutabilné, či názov Slovensko môže toto hnutie používať v parlamente, keďže pod týmto názvom neprešlo voľbami. 

Hnutie OĽaNO zmenilo svoj názov len v tomto roku už štyrikrát a všetky tieto zmeny považujem za pochybné. Premenovanie hnutia OľaNO na Slovensko považujem za absolútny vrchol arogancie. Títo ľudia nie sú Slovenskom, nie sú ani jeho väčšinovou časťou, nereprezentujú ho. Sú len dehonestáciu názvu našej vlasti. Pri zmene názvu sa podľa medializovaných  informácií uvažovalo aj nad inými názvami, preto sa čudujem, prečo nie Vatikán, keď je v hnutí veľa kresťanov, či Rómske Maďarsko, keď tam majú viacerých príslušníkov maďarskej a rómskej komunity. To po tomto názve pofidérneho hnutia nebude predstaviteľom Slovenska prezidentka, predseda NR SR, vlády, ale na verejnú funkciu nespôsobilý Igor Matovič?!

MV SR by sa malo urýchlene vrátiť k premenovaniu OĽaNO, keď už nie pre porušenia zákona o politických stranách, ku ktorému síce podľa právnikov nedošlo, tak minimálne pre nejednoznačný výklad názvu hnutia a jeho možné zneužívanie, ako i možnú zámenu pri skrátenom názve štátu Slovenská republika. Na Generálnu prokuratúru SR podala v tejto veci trestné oznámenie strana MySlovensko, tak uvidíme, ako sa s tým GP vysporiada. V každom prípade by bolo vhodné  dať veci na pravú mieru. Občania na to netrpezlivo čakajú.

Kto seje vietor, žne búrku – a to sa týka i hlupákov

Pamätáme si časy, keď po voľbách od roku 1993 až do roku 2020 (za čias Mečiara, opakovane Dzurindu i Fica) nedochádzalo k prenasledovaniu bývalých predstaviteľov štátu a k radikálnym personálnym výmenám, okrem takzvaných politických funkcií. Nebolo to z lásky, ale nová víťazná garnitúra dobre vedela, že tu nebude večne a tí pred nimi, ktorých by potierali, prenasledovali a likvidovali, sa môžu raz vrátiť. Ak by sa nová vláda správala rovnako ako Matovič k bývalej opozícii, mali by už minimálne Matovič, Mikulec, Naď, Hamran, či Lipšic vykopnuté dvere a sedeli by po zásluhe vo vyšetrovacej väzbe niekoľko mesiacov… Tomu by sa azda málokto čudoval.

Politickí analfabeti z OĽaNO, ktorí nebrali ohľad na nič, sa čudujú zmenám, ktoré sa začali na ministerstvách po predčasných voľbách. Akosi prirýchlo zabudli, čo stváralo Matovičovo komando pri čistkách po voľbách v roku 2020. Vtedy likvidovali všetko a všetkých, čo len trochu súviselo so Smerom-SD –  od štátnych tajomníkov, čo je prirodzené, cez riaditeľov sekcií  na ministerstvách až po sekretárky. Pamätné, je ako Matovičov súputník Pročko zháňal po uliciach a reštauráciách miest prednostov okresných úradov. Funkcie ponúkali kde-komu a dokonca aj na inzerát. Namiesto odbornosti preferovali súhlas s politikou OĽaNO a obdiv Matoviča. Matovičova a Hegerova vláda bola plná plagiátorov, podvodníkov a ministrov bez odbornosti súvisiacej s rezortom, ktorý riadili, čoho okatým príkladom bol samotný Matovič, ale i Remišová, Budaj, Gröhling, či Naď. Záhoráci dali bývalej vláde výstižnú prezývku – „údolí dutých hláv“.

Všetci títo dnes lamentujú nad odbornosťou súčasných ministrov. Práve oni majú kádrovať nominantov novej vlády bez toho, aby im dali šancu preukázať činmi svoju odbornosť?!

Nebolo udržateľné, aby bývalý prezident policajného zboru Hamran, ktorý priamo zodpovedal za politické perzekúcie a prepady NAKA, zostal vo funkcii viac ako pár hodín. Podobne sa to bude týkať i špeciálneho prokurátora Lipšica, ktorý sa sústredil len na hon na čarodejnice v Smere-SSD. Tento odsúdený človek nemá čo v prokuratúre robiť.

Opodstatnenosť postavenia vyšetrovaných Čurillovcov mimo služby je nespochybniteľná. Nielenže tesne pred voľbami získali status chránených oznamovateľov trestnej činnosti, ale nikto ich nevyhodil zo zamestnania, len ich postavil zákonne mimo činnú službu. Tak nech si počkajú na súdy ako tí, voči ktorým zasahovali.

Bodka na záver

Čas ukáže, ako sa Ficova vláda vysporiada s problémami, ktoré tu zanechala bývalá vláda a ako dokáže naplniť nádeje občanov, pre ktoré vládne strany volili. Je nám asi všetkým jasné, že vyčistiť Augiášov chliev po Matovičovo-Hegerovej vláde  je nevyhnutné a bude to vyžadovať veľa úsilia.

Ilustrácie: Ľubomír Kotrha

(Celkovo 442 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter