Čo sa deje so Zelenským?

Zelenskyj sa v posledných týždňoch výrazne zradikalizoval. Jeho radikalizmus je už povestný, ale tentokrát zachádza za únosnú hranicu. Kým nadával smerom na východ, západ mu tlieskal. No v poslednej dobe sa púšťa do západu, čo je „divné“ z dvoch dôvodov: jedným je permanentná požiadavka posielať peniaze a zbrane, druhým je skutočnosť, že bez západu nemôže existovať. Je úplne závislý na tzv. spojencoch, teda na NATO a EÚ.

Už v minulom roku hlboko urazil Nemecko, keď odmietol prijať nemeckého prezidenta a po čase mu zavelil, aby sa dostavil do Kyjeva. Nemecko je hlavná ekonomická mocnosť Európy a má rozhodujúci vplyv v Európskej únii. Takto sa správať k nemeckému prezidentovi by si nikto iný nedovolil. Nemci to nejako prehltli a tvárili sa, akoby sa nič nestalo.

Foto: www.president.gov.ua

V čase, keď Ukrajina „živorí“, posiela veľké množstvá potravín do sveta. Kým to bol iba kšeft s obilím a kukuricou vezenou loďami bohvie kam, tak západ fandil ukrajinskému obchodovaniu. No nenápadne sa začali objavovať potraviny z Ukrajiny aj v krajinách Európskej únie, čo by nebolo najhoršie, no tieto nepodliehajú clu, takže sú lacnejšie a obsahujú opäť bohviečo. Výdatne sa takto ohrozil potravinársky sektor v krajinách priľahlých k Ukrajine. Takže tri z nich zareagovali zastavením dovozu zrnín. Ukrajinci síce vravia, že tieto idú do chudobných krajín, no nechcú nechať zaplombovať vagóny – divné!

To už rozčúlilo Zelenského tútorov a tak prezident začal slovne útočiť smerom na západ. Nielen na sociálnych sieťach, ale dokonca na pôde OSN označil Poľsko, Slovensko a Maďarsko za akýchsi tajných podporovateľov Ruska a našu politiku za divadlo. Pritom najmä Poliaci od začiatku konfliktu jednoznačne podporujú Ukrajinu, navyše tade tiahne hlavný koridor materiálnej podpory. Zneváženie susedov je ako vyhlásenie nepriateľstva. Normálnou reakciou by bolo dočasné odvolanie veľvyslancov dotknutých krajín, no na to chýba sebavedomie a odvaha. Takže aspoň poľský premiér sa rázne ohradil voči Zelenského slovám a zastavil nové vyzbrojovanie Ukrajiny z poľských prostriedkov. (Ešteže Američania operatívne „frkli“ zopár sto miliónov dolárov navyše). Takže keď Zelenskyj cestoval nazad domov z USA, na poľskom území pri prestupe sa nestretol so žiadnym domácim politikom.

Slovenskí politici zostali ako zmrazení a udatne mlčia. To je odvaha!

Ďalšie Zelenského slová vyslovené na pôde OSN však akoby zapadli do tieňa – nikto nekomentuje jeho útok na Spojené štáty! Ukrajinský prezident tam povedal, že štáty, ktoré vedú agresívne vojny, by mali stratiť hlasovacie právo. No a ktorý štát vedie najviac agresívnych vojen od vzniku OSN? Rusko to nie je. Dokonca by Zelenskyj odobral aspoň dočasne takémuto štátu členstvo v Bezpečnostnej rade. Len tak mimochodom opäť urazil Nemcov: nechce od nich tanky Leopard, lebo by ich bolo treba opravovať, takže mu Nemci chcú dať šrot.

Prečo taký divoký útok západným smerom?

Okrem pomätenia mysle sa ponúka aj iné vysvetlenie: jeho čas už vypršal, tak ho pošlú do pasce, z ktorej bude jediné východisko – výmena na poste prezidenta. Pravdepodobne má Zelenskyj dostatok prostriedkov na pohodlný život. No naozaj aj na život? Mier je nedosiahnuteľný so Zelenským, ktorý je jednou z hlavných prekážok akýchkoľvek rokovaní a s kýmkoľvek.

Zelenskyj sa predviedol aj voči ostatným členom OSN, keď vyslovil obavu o ich bezpečnosť, lebo ak Rusko zvíťazí, na rade sú oni všetci. No a medzi rečou navrhol, aby jeho plán na mier sa stal základom akejsi novej charty. Zo svojej povestnej skromnosti nenavrhol, aby sa sám stal šéfom OSN.

Ako budú reagovať americkí analytici? Vedeli o Zelenského pritvrdení vopred? Kto tomuto „chlapcovi v tričku“, ako ho nazval jeden televízny komentátor v USA, napísal spomenuté texty? Majú už nejakú náhradu? Aký je scenár na tento štvrťrok?

Zreteľné je, že ak by sa skončila vojna (raz sa skončí), bude potrebný nejaký politický stabilizátor, ktorý otvorí cestu na rekonštrukciu krajiny, štátneho systému, aj medzinárodných vzťahov. Otázne je: kto vlastní Ukrajinu? Nejde o zbytočnú otázku, ale mám na mysli pôdu, poľnohospodárske subjekty a finančný systém. Ak tieto systémy nebudú kontrolované štátom, tak k žiadnej obnove Ukrajiny nedôjde. Obnova Ukrajiny je zatiaľ vzdialená méta, ktorou sa viditeľne politici nezaoberajú. Občasné výkriky o potrebe stoviek miliárd eur nateraz nie sú podstatné. No treba sa zamýšľať nad tým, aby sa nedostali do rúk oligarchom, ale boli pod kontrolou EÚ. Je však schopná EÚ blokovať mafie?

Zelenskému sa kráti čas, čo ešte dokáže „vytvoriť“? Dokáže rozvadiť Európsku úniu? Bude iniciovať ešte nejaký konflikt tu alebo v Afrike? Nepošle svojich „azovcov“ do strednej Afriky, aby tam bojovali s ruskými prigožinovcami?

Takže diplomacia, zobuď sa! Politici, načúvajte hlasu odborníkov!

(Celkovo 923 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Čo sa deje so Zelenským?

  • 25. septembra 2023 at 15:23
    Permalink

    I keď rozmer tragédie je neporovnateľný, prichádza mi na um jediné porovnanie – neschopnosť Slovenska už v zárodku eliminovať Matoviča a svetovej verejnosti eliminovať V. Zelenského.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter