Bude česká vláda usmerňovať tú slovenskú?

Šéfredaktor významného českého denníka Právo Petr Šabata sa v komentári pre český verejnoprávny rozhlas zamýšľa nad situáciou na Slovensku. Používa ale tie isté mediálne, nepresné a účelové skratky, aké sa objavujú aj v údajne serióznych slovenských médiách. Je zaujímavé vedieť, z čoho Šabata čerpá; nie je ale jeho dobrou vizitkou, že sa obmedzuje len na tento zdroj informácií a „posúva“ veci do roviny, v ktorej reálne nie sú.

Ilustračná snímka: Ľubomír Kotrha

Šabata napríklad píše, že slovenský minister obrany „řádí v policii jako černá ruka“, čo je samozrejme možný a legitímny pohľad. Súčasne ale dodáva: „Jedno z Eštokových personálních opatření hned zrušil soud.“ A to už pravda nie je, pretože súd vydal takzvané „neodkladné opatrenie“, čo je nástroj, ktorý v podstate nariaďuje zachovávať pôvodný stav problému, do doby, než súd skutočne rozhodne. Sudkyňa a členka Súdnej rady Dana Jelinková Dudziková to hovorí veľmi jasne: „… neodkladné opatrenie nič nehovorí o zákonnosti alebo nezákonnosti, na to je tu správny súd.“ Keby sa Šabata hlbšie zaoberal tým, čo píše, nemohlo by mu to uniknúť.

Šabata má ten „správny“ pohľad na problémy, ktorý spočíva v tom, že čokoľvek Ficova vláda robí, je nielen účelové, ale vo svojej podstate aj zlé. Pozastavuje sa napríklad nad tým, že „… v programu má i změny v systému voleb.“ Keby ale bol skutočne seriózny novinár, potom by musel dodať, že súčasný volebný systém na Slovensku zaviedol Mečiar, ktorý zrušil rozdelenie krajiny na štyri volebné obvody a vytvoril len jeden volebný obvod, aby sa lepšie udržal pri moci. Tento model sa vďaka Matovičovi dostal aj do ústavy a vyhovuje presne takým politickým silám, ktoré stavajú na jednej silnej osobnosti a za nimi sú už len „poslušné ovečky“. Takže úvahy o zmene volebného systému sa vedú v tom smere, aby Slovensko bolo rozdelené na viac volebných obvodov, ako je to aj v ČR. Mimochodom, bolo by zaujímavé vidieť Šabatovu reakciu, keby sa napríklad Babiš pokúsil v Česku zaviesť taký volebný systém, ako je na Slovensku. To by bolo kriku!

O rôznych zmenách, ktoré na Slovensku prebiehajú, Šabata píše: „Ale rychlost, brutalita a účelovost nevěstí nic dobrého.“ Znie to veľmi dobre, ale opäť je to veľmi, ale veľmi zavádzajúce. Používať slovo „brutalita“ na nejaké povolebné personálne výmeny a administratívne opatrenia je lživé. Význam slova „brutálny“ je, že toto počínanie je surové, kruté, neľudské a podobne. Toto skutočne nie je adekvátny výraz pre to, čo sa na Slovensku odohráva. Ukazuje to ale na bulvarizáciu a účelovosť takého politického komentára a neprofesionalitu jeho autora.

Na záver Šabata píše: „Vzhledem ke společné československé minulosti a slovenské alergii na český postoj staršího poučujícího bratra je Česko s případnými vyjádřeními ke kvalitě demokracie na Slovensku v nepříjemné pozici. Ale obě země jsou v Evropské unii, a kdyby Slovensko čelilo seriózní kritice, či dokonce sankcím ze strany EU, jako se to stalo Maďarsku a Polsku, nejpozději v té chvíli by měli také čeští politici pozvednout hlas. Právě v zájmu co nejlepších dlouhodobých vztahů. A nejen za zavřenými dveřmi.“

Takže, Šabata si na základe falošných faktov vytvorí vlastnú realitu a zamýšľa sa nad tým, v akom štádiu vývoja tohto nepravdivého obrazu Slovenska by sa mala česká vláda vyjadriť. To píše šéfredaktor novín z krajiny, kde momentálne vládne vláda, ktorú veľká časť spoločnosti považuje za neschopnú, ktorá má zásadné problémy sama zo sebou a kde jej ministri ako Černochová svojimi nápadmi o vystúpení ČR z OSN bavia svet.

Je to neskutočné, ale je to tak. Úroveň tohto výplodu tej údajnej serióznej žurnalistiky len ukazuje, že česká a slovenská kaviareň sú mentálne na rovnakej úrovni a obe nedokážu stráviť, keď realita nezodpovedá ich predstavám.

(Status na FB 20. novembra 2023)

(Celkovo 498 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter