Voľby 2023 |dôvetok|: Zdravý rozum zvíťazil, čo však ďalej

V demokratických voľbách vyhral demokratický volič, zvíťazili občania Slovenska. Dovolím si v tejto súvislosti pripomenúť hlavné heslo Novembra 89 „Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou“, a to sa v tomto prípade stalo.

Kto to vlastne zvíťazil?

Nielen Smer-SSD, ale najmä Slováci zvíťazili nad progresívnym liberalizmom, nad za každú cenu pretláčaným PS zo strany prezidentky Čaputovej, ako i mainstreamových médií a zo strany manipulatívnych prieskumných agentúr. Občania zvíťazili aj nad záujmami západných mocností, osobitne USA, ktoré sa netajili odporom k Smeru-SSD a jednostrannou podporou PS. Zvíťazilo hrdé Slovensko a zvolili sme si príčetných, odborne pripravených a skúsených politikov, schopných riešiť problémy občanov Slovenska.

V predčasných voľbách bola vysoká účasť voličov, ktorá presiahla 68 percent oprávnených voličov. Voľby sa skončili jasným víťazstvom Smeru-SSD s takmer 23 percentami a nadpriemerným výsledkom Hlasu-SD so 14,7 percentami. Vo voľbách nedosiahli očakávané výsledky PS ani SaS, neuspela Republika, ani Aliancia a na hlavu bola porazené strany Sme rodina a Demokrati.  

Po vyhlásení výsledkov volieb sa už špekuluje

Znovu, tak ako pred voľbami, sme svedkami mediálneho tlaku a špekulácií o akejsi vláde PS, čo hraničí až s politickým primitivizmom. Je to ako z tej knihy Alica v krajine zázrakov. Samozvaný Šimečka znovu trúbi do útoku a vyhlasuje – budem viesť paralelné rokovania a „urobím všetko preto, aby Fico vládu nezostavil“. Nuž takto vyzerá progresívny demokrat.

Napriek jednoznačnému víťazstvu Smeru-SSD s päťpercentným odstupom od PS už arogantný a prehnane ambiciózny Michal Šimečka, i kaviarenskí lídri SaS, ako aj mediálne presstitútky uvažujú nad vládou PS. Sú vraj dve varianty vlády a dokonca vraj štyri možnosti. Vláda Smeru-SSD a aj jej zloženie je pritom úplne jasné: Smer-SSD, Hlas-SD a SNS. Špekulovať okolo PS môžu len politickí analfabeti vrátane niektorých politológov a pomýlených médií.

Voľby potvrdili nekorektné protežovanie PS zo strany prieskumných agentúr, o čo sa snažili aj v exit polle. Televízie ešte pred zverejnením čísiel exit pollu a ďaleko pred zverejnením oficiálnych výsledkov volieb už vyhlasovali víťaza volieb v podobe PS a dokonca zostavovali vládu. Potvrdilo sa tiež, že prieskumy preferencií sú len snahou ovplyvňovať voľby, sú manipulované a neodrážajú názory občanov. Sú len želaniami istých našich politikov, či prozápadne a najmä proamericky orientovaných skupín. Veľké rozdiely medzi prognózami a reálnymi výsledkami volieb ukazujú, že prieskumy preferencií, predovšetkým však exit polly sú zavádzajúce a tým aj zbytočné.

Občania Slovenska nebojte sa, tvrdí Fico

Nová vláda pod vedením Smeru-SSD spoločne s Hlasom-SD je zárukou skončenia chaosu, psychopatie, je zárukou stability a sociálneho zmieru. Takáto vláda posilní úlohu právneho a sociálneho štátu, vytvorí priestor na ekonomický rast, popasuje sa s cenami potravín i energií a skončí s kultúrnymi vojnami na Slovensku. Medzi tie okamžité opatrenia bude iste patriť zastavenie toku nelegálnych migrantov cestou zavedenia kontrol na hraniciach s Maďarskom.

Žiadna zmena zahraničnopolitickej orientácie neprichádza do úvahy. Celkom iste zostaneme v EÚ i členom NATO. Čo sa, predpokladám, zmení, je, že popri humanitárnej podpore Ukrajiny sa stopnú dodávky zbraní Ukrajine a skončí jednostranná orientácia na USA.

V čom by sme sa z týchto volieb mohli poučiť

Zmena volebného systému je nevyhnutná. Od čias Mečiara všetky strany kritizujú jednomandátový volebný obvod, ale akonáhle sa dostanú k moci, nemajú záujem ho meniť, podobne ako hmotnú zodpovednosť politikov. Novej koalícii i opozícii aj teraz bude vyhovovať jeden obvod pre celé Slovensko, pretože im stačí jedna výrazná osobnosť, v tom horšom prípade jeden psychopat a manipulátor, aby strana zvíťazila, ovládla voľby alebo aspoň bola súčasťou parlamentu.

Bolo by žiaduce, aby v prvom povolebnom roku bol tento jednomandátový volebný obvod rozdelený na osem obvodov podľa krajov, prípadne aby tu bol zmiešaný volebný systém, v ktorom by sa volilo 75 poslancov v jednotlivých krajoch a 75 poslancov v jednom celoslovenskom obvode. To by posilnilo regióny a ich vplyv na riešenie problémov v mestách a obciach aj mimo Bratislavy.

Nielen štyri krúžky, ale aj štyri krížiky by boli vhodné. Nie je to síce to najpodstatnejšie, ale ak chceme posilniť vplyv voličov na výber kandidátov na poslancov parlamentu, a aspoň z časti obmedziť vplyv lídrov a straníckych centrál mali by sa zmeniť aj systém krúžkovania. Dnes sa do Národnej rady dostane množstvo kandidátov, ktorí dostanú len zopár stoviek preferenčných hlasov a pritom napríklad kandidát zo 150 miesta Artur Bekmatov získal až 15 375 krúžkov, čím sa zaradil na desiate miesto kandidátky Smeru-SSD, ale v parlamente nebude. Tých ďalších 32 kandidátov áno, a to aj napriek tomu, že sa len vezú na chrbte strany. Ich aktivita na rokovaniach parlamentu je veľmi často nulová a stačí to, že sú voči vedeniu strany lojálni.

Ak dnes máme možnosť krúžkovať štyroch kandidátov, ktorí dostanú náš prednostný hlas, mali by sme mať právo minimálne v rovnakom počte vyjadriť našu nespokojnosť s niektorými kandidátmi strán, a to napríklad krížikom či vyškrtnutím. Tým by sa zvýšil občiansky tlak na vedenia strán i na samotných kandidátov.

Výrazne sprísniť by sa mala kontrola financovania strán. Slovensko má neblahé skúsenosti s transparentnosťou používania finančných prostriedkov politickými stranami. Strany so zopár členmi používajú milióny eur zo štátneho rozpočtu pridelené za voľby na podporu rôznych aktivít nesúvisiacich s politickou činnosťou či dokonca na obohacovanie jednotlivcov a skupín.

Považujem za prekonané a neúčelné mrhanie prostriedkov na platy asistentov poslancov a poslanecké kancelárie, ktoré spravidla končia v straníckych centrálach či vo vreckách lojálnych priateľov danej strany.

Diskusie o znížení vekovej hranice pri práve voliť treba zastaviť. Už pred voľbami sa progresívci sústreďovali na mladých ľudí, a to nielen v účasti na voľbách, ale i v ich ovplyvňovaní koho voliť. Začali sa tiež dokonca objavovať nezmysly, ktoré by obmedzili účasť starších voličov, či dokonca zakázali im voliť. Vlaky mladých z Čiech, najmä však ľahké ovplyvňovanie neskúsených mladých ľudí vedie mnohých progresívcov a liberálov k návrhu, aby sa volebné právo vzťahovalo už na 16-násť ročných. O výsledku vo voľbách by tak rozhodovali mladí ľudia, ktorí často nemajú ani základné vedomosti o politickom systéme, postavení a úlohách Národnej rady, štátnych orgánov, ani o problémoch spoločnosti a ich riešeniach. Bola by to degradácia volieb.

Čakáme na zostavenie novej vlády

V súčasnosti tu máme Čaputovej Ódorovú vládu bez dôvery parlamentu. Tá nerieši aktuálne problémy na Slovensku, a preto je dôležité, aby bola vymenovaná nová vláda, ktorá následne do 30 dní požiada o dôveru NR SR. Podmienkou je poverenie víťaza volieb zo strany prezidentky Čaputovej. Verme že sa tak stane neodkladne a Robert Fico bude môcť zostaviť koaličnú vládu, ktorá konečne začne riešiť najvypuklejšie problémy Slovenska.

(Celkovo 488 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Voľby 2023 |dôvetok|: Zdravý rozum zvíťazil, čo však ďalej

  • 3. októbra 2023 at 11:51
    Permalink

    S pánom Benkovským súhlasím. Len sa veľmi obávam, že pod tlakom zahraničia a domácich majiteľov pravdy a de dacto aj štátu a jeho obyvateľov vládu nakoniec zostaví trojgeneračný genius Šimečka. Veľmi sa aj obávam ctibažnosti, narcizmu a absolútnej nečitateľnosti , nevypočitateľnosti a neprezieravosti P. Pellegriniho

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter