Budú nám tu vládnuť náboženskí fanatici?

To, čo si najmä od roku 2020 dovoľujú kresťanskí fundamentalisti, nemá obdobu. Ide o snahy, ktoré nás vracajú do 18. či 19. storočia a k dobe temna, ku klérofašistickému Slovenskému štátu.

Štefan Kuffa, ktorého dostal do politiky nik iný ako Igor Matovič s jeho OĽaNO, terajší  štátny tajomník ministerstva kultúry, zrazu už nominant SNS, vyhlásil po jednej zo slávnostných svätých omší, samozrejme, konanej kde inde ako v Trnave nazývanej aj Malý Rím: Za ministerstvo kultúry dávame prísľub, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby sa čo najskôr dosiahlo to, aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska.“ Pre ozrejmenie pojmu: intronizácia znamená uvedenie do úradu. Kuffa tak chce zveriť funkciu niekomu zo záhrobia a dokonca požaduje, aby pri tomto slávnostnom akte bola celá vláda. Na spomínanej omši sa zúčastnili i viacerí biskupi, vrátane  apoštolského nuncia na Slovensku Nicola Girasoli. Ako uvádzajú niektoré zdroje z médií, keď Kuffa dostal slovo, vyzval biskupov, aby zasvätili krajinu „Kristu kráľovi“. Vo svojom príhovore sa dostal i k pandémii Covidu a vyzval ľudí, aby „obnovili skutočne hlbokú vieru v Ježiša Krista a Božie slovo“. Tento politik, ktorý je – mimochodom – obvinený z vyhrážania farmárovi, odsúdil tiež rodovú ideológiu a potraty a pozerajúc sa na ženy povedal, že nemajú právo rozhodovať o svojom tele.

Ilustračná snímka: www.wikimedia.commons

Podľa takýchto výrokov sa zdá, že tu máme ďalšieho psychopata z Trnavy. Vyzerá to tiež tak, akoby tento chorý pán a jeho stúpenci chceli obnoviť Tisovu farskú republiku.

Páve tu je hlavný problém: Kuffa nehovoril ako evidentný pomätenec za seba, čo by sa dalo jednoducho odsúdiť, ale hovoril za štátny orgán, Ministerstvo kultúry SR a dokonca tam zaťahoval i vládu SR, v ktorej sa to bude snažiť presadiť. Nuž, a to už je oficiálna štátna politika, na ktorú by mal jasne a jednoznačne reagovať aj premiér Robert Fico.

Na toto škandalózne vyjadrenie reagoval trápnym, až hanebným spôsobom predseda NR SR Peter Pellegrini, keď v podstate povedal – išlo len o „nejaké“ vyjadrenie, bol to jeho osobný názor.  Je to vecou pána Kuffu a my s tým nič nemáme, koalícia sa tým nebude zaoberať. Rovnako aj Dušan Jariabek zo Smeru-SSD nechce kritizovať iný názor. V podobnom neutrálnom duchu reagovali i oficiálni predstavitelia ministerstva kultúry, ktorí tieto výroky jednoznačne neodsúdili. Jeden z mála, čo prekvapivo odsúdil výroky Kuffu, bol bývalý predseda KDH, teraz poslanec SaS Alojz Hlina, ktorého to  uráža: „Nech sa všetci títo priekupníci s vierou neťahajú do kostolov. Poškodzuje to enormným spôsobom vieru a som z toho zhrozený.“

Predstavitelia cirkví sa ku Kuffovmu vystúpeniu tiež príliš nehlásia, len Konferencia biskupov Slovenska sa od neho dištancovala.

Robert Fico sa ako predseda vlády a predstaviteľ sociálnej demokracie ani len neozval. Je trápne, ak sa ozýva pravicová opozícia a takzvaní ľavičiari sú ticho. Žeby mal ten veľkohubý predseda SNS Andrej Danko pravdu, keď vyhlasuje: „Je to národná, kresťanská a sociálna vláda.“? Vládni sociálni demokrati s viac ako trojštvrtinovou väčšinou sú tam len do počtu a „šúchajú nohami“?

Mali sme tu za posledné roky kde-koho; psychopata vo funkcii predsedu vlády Igora Matoviča, po ňom kresťanského fundamentalistu Eduarda Hegera, ďalšími náboženskými fanatikmi boli ministri zdravotníctva Gustáv Krajčí a školstva Ján Horecký. Bývalá vláda Eduarda Hegera dokonca vytvorila pre predsedníčku Kresťanskej únie, známu to fanatičku Annu Záborskú, aj funkciu splnomocnenkyne pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Teraz sme sa však dostali až k náboženskému extrémizmu, ktorý hraničí so šialenstvom. Kde sa to skončí? Bude prezidentom človek podobný Tisovi? Až teraz sa ukazujú protesty viac ako 20-tisíc ľudí proti nominantom SNS, osobitne Kuffovcom, za viac ako oprávnené.

V Ústave Slovenskej republiky sa úplne jasne uvádza (prvá hlava, Základné ustanovenia, článok 1): „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Možno si preto položiť otázku, dokedy budeme trpieť hrubé, flagrantné porušovanie Ústavy SR, a to dokonca zo strany vysokých štátnych úradníkov a poslancov NR SR? Na tieto vážne snahy o demontáž občianskej spoločnosti, právneho štátu, demokracie a nastoľovania novej ideológie, založenej na náboženskom fanatizme, nereaguje dlhodobo takmer nik.

Vzťahom štátu a cirkvi som sa zaoberal vo viacerých príspevkoch pre Slovo, medzi inými s názvami: Satan chce mať moc, (výrok Krajčího z temnej minulosti) a Peripetie odluky cirkvi od štátu I. časťII. časť (v roku 2020). 

Naposledy som v článku Smeruje Slovensko ku klerikálnemu štátu?! v roku 2022 upozorňoval, že práve v tieni existenčných problémov ľudí sa potichu a postupne stáva zo Slovenska klerikálny štát. Do slovenskej politiky sa dostáva čoraz viac neoľudákov, klerikálov a náboženských fanatikov. Takto vyzerá napĺňanie Ústavy SR, nezávislosť od ideológie a občianska spoločnosť!

Prepojenie politiky a cirkvi je mimoriadne nebezpečné. Cirkev sa stále viac mieša do školstva a zdravotníctva, skrýva sa za charitu a mieša sa do občianskych záležitostí, dokonca  požaduje možnosť vyjadrovať sa k zákonom. Toto trpela nielen Matovičovo-Hegerova vláda, ale nič proti tomu nerobí ani Smer-SSD, ktorý stále viac koketuje s cirkvou, odvolávajúc sa na cyrilo-metodské tradície. Nemôžeme sa preto čudovať, že v programovom vyhlásení nie je ani čiarka o dodržiavaní Ústavy SR v tomto smere a začatí diskusie o odluke cirkvi od štátu. Mnohí nechápu, že zneužívanie náboženského cítenia veriacich a duchovného priestoru cirkevných chrámov pre politické ciele je neprípustné.

V týchto dňoch si pripomíname aj výročie prevratu v Novembri ´89, ktorého jednou zo základných nesplnených požiadaviek bola aj odluka cirkvi od štátu. Práve výroky pána Kuffu, ale i Danka a ďalších kresťanských národniarov, ako i opakované neustále snahy Anny Záborskej a jej podobných náboženských dogmatikov, ukazujú na nevyhnutnosť otvoriť diskusiu o odluke cirkvi od štátu a hľadať možnosti, ako vypovedať Vatikánsku zmluvu.

A Štefan Kuffa by mal neodkladne odstúpiť.

Vláda by ho mala vyzvať, aby to urobil okamžite; ak to neurobí, mala by predložiť vláde návrh na jeho odvolanie ministerka Martina Šimkovičová. Ak to ani ona neurobí, mal by konať premiér Robert Fico a odvolať Šimkovičovú i Kuffu.

(Celkovo 708 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

5 thoughts on “Budú nám tu vládnuť náboženskí fanatici?

 • 18. novembra 2023 at 7:45
  Permalink

  Súhlasím s p. benkovským.

  Reply
 • 18. novembra 2023 at 17:05
  Permalink

  M. Benkovský presne vyjadril závažnosť problému, akým sa v ostatnom období stáva zasahovanie rímskokatolíckych fanatikov do života spoločnosti a chodu štátu, pričom je povážlivé, ak je takýmto fanatikom oficiálny predstaviteľ Ministerstva kultúry SR! Istotne nie som sama, kto má pocit, akoby sa Slovensko stávalo farskou republikou, čím sa porušuje jeden z ústavných princípov, že SR sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Súhlasím i v názore na pštrosie postoje vrcholných predstaviteľov Národnej rady i predsedu vlády. Je nanajvýš žiaduce, aby v danej veci dôrazne konali ministerka kultúry aj premiér. Rovnako sa podpisujem aj pod požiadavku, aby sociálnodemokratická koalícia otvorila diskusiu o odluke cirkvi od štátu a hľadala možnosti, ako vypovedať Vatikánsku zmluvu. Už aj preto, že Slovensko je štátom, kde žijú ľudia viacerých vierovyznaní, nielen rímskokatolíci.

  Reply
  • 22. novembra 2023 at 20:43
   Permalink

   Úprimná vďaka pani Hana za kvalifikované doplnenie.

   Reply
 • 21. novembra 2023 at 11:39
  Permalink

  Je nás v SR asi päť a polmilióna občanov. Až toľko môže byť aj názorov. Medzi nimi sú zaiste aj mnohé extreémistické. Menej i viac. Niektoré sú úsmevné, iné nebezpečné , nepovšimnutia hodné a aj také, ktoré sú na zamyslenie. Pre mňa je nebezpečným extrémom poskytovať inému zbrane na vraždenie….Len ten môj názor je výlučne správny!!! Lenže – ja som hlupák – čo s tým? Na zamyslenie by som ponúkol: Kristus prežil dve tisícročia. On je symbolom LÁSKY. Nie nenávisti!
  Ja sa zamyslím a keď chcem, tak si nevšímam. Veď je demokracia. A sú voľby ! A ak
  by 50,OO1 % volilo Krista za Kráľa Slovenska – budiž! Ja nemám na lieky na riedenie krvi PRADAXU – stoja 80,-eur a idioti ma ohrozujú !

  Reply
  • 22. novembra 2023 at 20:40
   Permalink

   Nechcem sa vracať k náboženským fanatikom, keď to trefne vyjadrila p.Hana Benedikova Polláková, preto len rada k Pradaxe, platil som rovnako, ale po zmene predpisu, čísla diagnózy to bolo 13 eur a myslim, že teraz je to rovnaké pre všetkých. Prípadne sa poraďte v lekárni.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter