
Dnes je Jom Kipur, završení přelomu židovského nového roku.
„Gmar chatima tova“ je standardní přání a znamená v překladu „dobré závěrečné zapečetění“ v knize života. Jde o jeden z nejsvětějších dnů v židovství. Před koncem roku se totiž zjednodušeně otevírají knihy. Podle židovské tradice B-h na Roš Hašana zapisuje osud každého člověka pro nadcházející rok do Knihy života a čeká až do Jom Kipuru (dne smíření), aby „zpečetil“ verdikt. Během předešlých dnů se každý Žid snaží změnit své chování a hledat odpuštění za křivdy spáchané na B-hu a na jiných lidských bytostech. Na konci Jom Kipuru člověk doufá, že mu B-h odpustil a zapíše ho do knihy živých…
Je více než symbolické pro tuto novou dobu a takřka neuvěřitelné, že zrovna mezi Roš Hašanou a Jom Kipurem minulý pátek aplaudovali v kanadském parlamentu Zelenský a Trudeau veteránovi SS Galizie, který sloužil v jednotkách Waffen SS Adolfa Hitlera, a předseda dolní sněmovny Anthony Rota ho nazval „ukrajinským a kanadským hrdinou“; řekl, že „dnes máme ve sněmovně ukrajinsko-kanadského veterána z druhé světové války, který bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusům a nadále podporuje vojáky“. Poslanci ze všech stran povstali a zatleskali Hunkovi, jak se ten veterán jmenuje.
V době, kdy Židé celého světa mají deset nejsvětějších dnů v roce…
Potom, co se Anthony Rota podle vlastních slov „dozvěděl více informací“, nechal se slyšet, že „lituje svého rozhodnutí.“ A dodal: „Zejména se chci omluvit židovským komunitám v Kanadě a po celém světě. Přijímám plnou odpovědnost za své činy.“
Spustila se totiž vlna kritiky, že se jedná pro Kanadu o obrovskou ostudu; celou situaci rozmázly kanadská média mj. CTV News nebo Toronto Sun a Rota podle komentátorů zřejmě ve své funkci skončí. Skončit by měla ale i předsedkyně sněmovny Karina Gould. A především Trudeau.
Vedoucí kanadské nevládní organizace B’nai Brith Canada, která dokumentuje antisemitismus, na twitteru napsal: „V pátek se v srdci kanadské demokracie konalo slavnostní setkání s příslušníkem nacistické 14. divize Waffen SS. Nemůžeme připustit, aby se historie vymazávala.“ A dodal, že „parlament dluží omluvu všem Kanaďanům za tuto nehoráznost a podrobné vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít v centru kanadské demokracie.“
Centrum pro Izrael a židovské záležitosti (The Centre for Israel and Jewish Affairs), které zastupuje židovské federace v celé zemi, uvedlo, že je tímto incidentem hluboce znepokojeno: „Jsme hluboce znepokojeni tím, že ukrajinský veterán nechvalně proslulé 14. divize Waffen Grenadier nacistických SS, která se aktivně podílela na genocidě Židů, byl v kanadském parlamentu oslavován potleskem vestoje.“
Vlivná organizace Friends of Simon Wiesenthal Center uvedla: „Je neuvěřitelně znepokojující, že kanadský parlament tleská osobě, která byla členem jednotky Waffen-SS, nacistické vojenské složky odpovědné za vraždění Židů a dalších osob a která byla během Norimberského procesu prohlášena za zločineckou organizaci. (…) Je třeba se omluvit všem veteránům druhé světové války, kteří přežili holokaust, a všem, kteří bojovali proti nacistům, a vysvětlit, jak je možné, že tento člověk vstoupil do posvátných sálů kanadského parlamentu, kde se mu dostalo uznání od předsedy sněmovny a potlesku vestoje.“
Organizace dodala, že „by nemělo docházet k žádným nejasnostem“, že jednotka, v níž Hunka (onen veterán) sloužil, byla zodpovědná za zabíjení civilistů „s nepředstavitelnou mírou brutality a zloby“.
Mluvčí konzervativců uvedl, že strana o minulosti veterána v té době nevěděla. V druhém písemném prohlášení, které bylo zveřejněno v neděli pozdě večer, lídr konzervativců Pierre Poilievre svalil vinu na premiéra Justina Trudeaua.
Lídr NDP (Nová demokratická strana) Jagmeet Singh v neděli večer v prohlášení uvedl, že rovněž sdílí obavy ohledně „osoby poctěné potleskem vestoje“, a dodal, aniž by Hunku jmenoval, že nebyl hostem strany a NDP si nebyla vědoma jeho „spojení s nacistickým režimem“.
Jsou všichni tak hloupí, že neví, kdo na jaké straně stál? A že Rusko stálo proti Hitlerovi?
Jak se dostali ukrajinští neonacisté do Kanady? Divize Waffen-SS Galicia se v roce 1945 vzdala britské armádě a něco přes 8 000 mužů bylo v roce 1947 přesunuto do Spojeného království. V roce 1950 se federální kanadská vláda rozhodla povolit Ukrajincům žijícím ve Velké Británii přijet do Kanady „bez ohledu na jejich službu v německé armádě“. To bylo sporné rozhodnutí a židovské skupiny tehdy tvrdily, že by jim měl být vstup do země zakázán, protože jak bylo zmíněno, mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku prohlásil SS za zločineckou organizaci a zahrnul do tohoto prohlášení i SS Waffen.
V roce 1985 vyzval tehdejší premiér Brian Mulroney k vytvoření královské komise, která by prověřila, zda se Kanada nestala útočištěm válečných zločinců. Deschenesova komise oficiálně zjistila, že v Kanadě v té době žilo asi 600 bývalých příslušníků divize Waffen-SS Galicia. Nestalo se nic. Jiné zdroje uvádějí, že až 2 000 vojáků Waffen SS ukrajinského původu, včetně Hunky, změnilo svou identitu a před zajetím se maskovalo jako „uprchlíci“ mezi těmi 30 tisíci dalšími ukrajinskými uprchlíky, aby v 50. letech hledali útočiště v Kanadě. Od té doby dále rozvíjeli za západní peníze své ideje o rasově čisté Ukrajině ve „vědeckých institucích“, jako např. Kanadský institut ukrajinských studií v kanadské Albertě.
Tak, jako se Chile stala útočištěm německých nacistů, stala se Kanada útočištěm těch ukrajinských. A co se týká Zelenského, o něm a židovství je darmo mluvit od té doby, co si podává ruce se současnými ukrajinskými nácky jako je Biletsky, zakladatel Azovu.
Takže Gmar chatima tova!
(Status na FB 25. septembra 2023, titulok SLOVO)