Lenka Procházková: Obrázky z Bratislavy a hra s ohněm

Od dob, kdy jsem pracovala na české ambasádě v Bratislavě jako „holka pro všechno“ (tisk, kultura, krajanská komunita, vnitřní politika atd.) uplynulo neuvěřitelných dvacet let. Hlavná stanica sa nezmenila, ale politika bratrského státu nabrala po volbách nový směr větru. A tak jsem se na dva dny přijela toho čerstvého povětří nadechnout. Staré přátele z uměleckých kruhů jsem nevyhledala, protože z jejich roztrpčených (sluníčkářských) reakcí pod mými příspěvky na FB usuzuji, že jejich vztah ke mně poklesl na bod mrazu, a proč bych si krátký vzpomínkový pobyt kazila neúčinnými hádkami.

Po příjezdu jsem navštívila Národní radu SR, pak povečeřela se starým disidentem Jánem Čarnogurským a v dalším dni při procházce ulicemi Starého města stále plnými hospůdek, kde však už dnes vysedávají hlavně turisté, jsem došla až ke Staré tržnici. Tam jsem kdysi chodívala každou sobotu dopoledne nakupovat čerstvou zeleninu (od maďarských pěstitelů) a stáčené víno (od vinařů z Pezinku). S překvapením jsem ale zjistila, že prostor před tržnicí je přejmenovaný na Námestie Nežnej revolúcie. Vyfotila jsem si plaketu na fasádě tržnice a teprve po návratu do Prahy jsem zalitovala, že mě nenapadlo zaznamenat i celkový pohled na krásnou historickou budovu. A tak jsem hledala její obrázek na internetu. A při brouzdání jsem narazila na informaci, že proti přejmenování této části náměstí SNP byl před čtyřmi lety velký odpor, ale radní na názory Svazu protifašistických bojovníků nedbali a 15. listopadu roku 2019 přejmenování odhlasovali jako poctu třicátému výročí „sametové revoluce“.

O několik hodin později téhož dne v roce 2019 vypukl v suterénu tržnice požár. Hasičské sbory svolané z celé Bratislavy evakuovaly návštěvníky tržnice, požár uhasily a silně zakouřené prostory odvětraly. Nikdo (podle zpráv dobového tisku) nebyl zraněn a druhého dne byla cedule s novým názvem Námestie Nežnej revolúcie na fasádu budovy slavnostně instalována. V závěru slavnosti zazněla píseň Sľúbili sme si lásku. Prezidentka paní Čaputová se zapálenou svíci v ruce uctila odvahu někdejších demonstrantů, hasičský sbor dohlížel na bezpečnost vzpomínkové akce a Náměstí Slovenského národního povstání se zmenšilo o klíčovou část svého prostoru. Přejmenovávání ulic, náměstí a letišť je v našem středoevropském prostoru tradicí, stejně tak i bourání pomníků a stavění nových. Jen názvy řek zůstávají…

(Status na FB 17. novembra 2023)

(Celkovo 238 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 thoughts on “Lenka Procházková: Obrázky z Bratislavy a hra s ohněm

 • 20. novembra 2023 at 16:14
  Permalink

  Perfektné a výstižné! Vládu a parlament síce ľudia zmenili, ale Magistrát hlavného mesta Bratislava je ovládaný silami, ktoré možno raz bude treba „defenestrovať“ ako tých legátov kedysi pri pražskej defenestrácii.

  Reply
 • 20. novembra 2023 at 18:50
  Permalink

  TOTO tzv. PREMENOVANIE na nežnú revolúciu je nezmyselné – HISTERICKÉ a svedčí o tom aj fakt, že súčasný stav charakteru väčšiny tzv. novej generácie je oproti tzv. komunizmu, bohužiaľ, asi na NEBEZPEČNE primitívnej úrovni.
  P. S. Resp. akoby sa po r.1989 „narodenej – tzv. nežnej revolúcie“ vyliala, akoby po vykúpaní tohoto tzv. dieťaťa vo vaničke vyliali aj DIEŤA…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter