
1. Rada ministrov poľnohospodárstva EÚ včera nepodporila naše snahy o obmedzenie dodávok obilia z Ukrajiny. EÚ znova zopakovala svoje stanovisko, že Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko sa majú „nad sebou zamyslieť“ a umožniť nekontrolovaný tok obilia na naše územie. Zostali sme v tom teda sami – v pätici proti ostatným.
2. Na pracovných raňajkách nám španielsky ľavicový minister poľnohospodárstva povedal, že súhlasí s postojom EÚ voči 5 krajinám a že je to iba politický boj pred voľbami. Tak som mu vysvetlila, že to nie je politický boj, ale boj za ochranu našich štátnych záujmov a našich farmárov. Zahanbene čušal.
3. Ukrajina včera oznámila, aké kroky teda po víkendovom „bububu“ chce proti 5 krajinám podniknúť. Zažaluje 3 z nich. Ale nie na pôde EÚ, ale na pôde WTO, čo je zaujímavé, pretože k tomu chce ako súčasť obžaloby pridať, že EÚ nepostupuje jednotne a že nehovorí jedným hlasom. Asi si neuvedomujú, že EÚ tvorí 27 suverénnych štátov a že tie majú predsa právo na názor, nie je to nič ojedinelé. Takisto si neuvedomujú, že všetkých 27 štátov bude musieť podporiť ich potenciálne členstvo v EÚ v budúcnosti a týmto si ich teda nezískajú. Veď si počkáme…
4. Ukrajinský prezident je v New Yorku na zasadnutí OSN. A prišiel s prelomovou požiadavkou – chce, aby bolo Rusko vylúčené z OSN. Nie z Bezpečnostnej rady, ale rovno z OSN. Uvidíme, ako sa na to pozrie medzinárodné spoločenstvo, keďže by to bol obrovský precedens a hlavne, cieľom tejto organizácie je podporovať dialóg medzi krajinami a často poskytovať pôdu na rokovania. Môžeme ho chápať, že je frustrovaný, ale mal by si uvedomiť, že nie je vodcom slobodného sveta, ale prezidentom jednej krajiny. Ani iné štáty, ktoré boli vo vojnových konfliktoch, nikdy nič také nežiadali. Ani keď Američania napadli Afganistan.
Zelenskyj to skúšal už minulý rok, chcel, aby bolo Rusku odobraté kreslo v Bezpečnostnej rade OSN a posunuté, hádajte komu? Ukrajincom. Pretože vraj patrilo predtým Sovietskemu zväzu. Nuž, aj to je spôsob získavania pozícií.
Odobratie členstva v OSN nie je jednoduchá záležitosť a ani na ňu nie je úplne stanovený postup. Stalo sa to iba raz – keď Taiwan prestal byť členom OSN a stala sa ním Čína. Aj vtedy išlo o zmenu miesta v Bezpečnostnej rade, v ktorej majú všetci právo veta na rozhodnutia. Ale jedna vec je odobrať kreslo Taiwanu a dať Číne, ktorej súčasťou Taiwan je. Iná vec je odobrať kreslo Rusku a dať ho Ukrajine. To je trochu iná pesnička.
A to je iba utorok, uvidíme, čo nás ešte čaká do konca týždňa…
(Status na FB 19. septembra 2023)