Katarína Roth Neveďalová: Rada pre rozpočtovú nezodpovednosť

Rozmohol sa nám tu taký nešvár: tí, čo boli 3,5 roka ticho, keď mali hovoriť, nám teraz začali určovať, čo všetko je tu zlé a ako by sa to malo napravovať.

Najnovšie sa do tohto klubu pridala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Konkrétne jej predseda Ján Tóth. Nič vám to meno nehovorí? Netrápte sa. To asi málokomu. Jeho pracovný životopis sa podobá životopisu bývalého premiéra Ódora. Nebude náhoda ani to, že ho nominovala Matovičova vláda.

Tento pán a jeho kolegovia boli tri roky ticho. Tri roky, keď sa tu devastovali okrem verejných financií (pamätáme si nezmyselnú očkovaciu lotériu a iné návrhy) aj základné atribúty demokracie a stability štátu. Zrazu nám „vysublimoval“ a začal určovať, čo by mala nová vláda robiť, ako treba šetriť a konsolidovať. Nuž, veľmi prekvapujúco sa jeho návrh veľmi podobá tomu Ódorovmu, ktorý ako odchádzajúci premiér navrhol svoje „lego kocky“ a 100 opatrení na šetrenie. Nevykonateľné opatrenia, ktoré by zruinovali štát, a hlavne občanov. Prečo ich sám neimplementoval, je asi zbytočná otázka.

Pán Tóth aj s Radou rozpočtovej zodpovednosti nám teda navrhuje, aby sme prestali dotovať dôchodcov, lebo oni predsa nie sú na tom až tak zle. Tak neviem, kde tento pán žije…

Dôchodcovia a iné organizácie, ktoré sa ohrozeným skupinám na Slovensku dlhodobo venujú a skutočne tomu na rozdiel od týchto pánov od stola z Bratislavy aj rozumejú – Jednota dôchodcov na Slovensku, Pracujúca chudoba a Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík – vydali stanovisko, v ktorom protestujú proti útokom na dôchodcov a vyzývajú k solidarite.

Reakcia nedala na seba dlho čakať a pán Tóth ich vyzval na rokovanie, kde im vysvetlí, prečo sa mýlia…

Tak neviem. Stále si myslím, že žijeme v slobodnej krajine a môžeme mať iný názor. Tieto organizácie majú právo na ten svoj a ja s ním dokonca aj súhlasím. Toto sú presne tie skryté problémy, ktoré treba odhaľovať a pracovať na ich odstránení. Nie fiktívne čísla v „excelovskej“ tabuľke, ktoré vyzerajú dobre na papieri, ale nenajeme sa z nich. Som zvedavá, akú to bude mať dohru.

Včera som bola v Trnave, dnes v Bruseli a zajtra sa chystám do Ružomberka. Lebo treba chodiť do slovenských regiónov a počúvať ľudí a ich názory. Nerozhodovať od stola a podľa tabuliek. A podobných odborníkov ako z Rady pre rozpočtovú nezodpovednosť by som navrhovala povinne poslať na školenie napríklad do Sobraniec. Tam by im to ľudia jasne vysvetlili a neuškodilo by im to.

Alebo ako vo filme Smrtonosná pasca 3 by som ich poslala do Prešovského kraja na hociktoré námestie s tabuľou, že dôchodcovia sa majú u nás dobre. Neviem, koľko by tam vydržali.

(Status na FB 14. novembra 2023)

(Celkovo 112 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter