Katarína Roth Neveďalová: Podomový obchodník s genialitou

A krysy už potápajú loď pred prístavom
alebo, keď si „nasoroš“ do vlastného hniezda.

Pána premiéra bez dôvery v demisii/ministra vnútra/, „šéfa vlády odborníkov“ už dlho nebolo vidieť ani počuť. Vlastne celého pol roka sme o ňom počuli minimálne. Teraz však má asi pocit, že je čas správať sa „štátnicky“ a začal sa vyjadrovať k veciam verejným. Teda k voľbám.

A keďže to je teraz také populárne – začal sa obúvať do SMERu a Fica a snaží sa presvedčiť ľudí, že ak SMER vyhrá, bude to katastrofa.

Pán Ódor však zabudol na pár skutočností. Je ťažké varovať pred vládou SMERu, lebo ľudia nie sú úplne sprostí a stále si pamätajú, čo bolo pred 3, 5, 10 rokmi. Možno nie tí mladí, prvovoliči, ale my ostatní áno. Za 12 rokov vlád SMERu sa nenaplnil ani jeden čierny scenár o „čiernej diere Európy“, zlých financiách, zahranično-politickej izolácii a podobne.

Práve naopak. Za SMERu bolo Slovensko súčasťou jadra EÚ, dokončilo všetky integračné stupne, prijalo euro, Schengen a celkovo bolo považované za dobrý príklad spravovania verejných financií. Dokonca sa podarilo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet a ochranu financií a vkladov obyvateľov. Reči o tom, že to mal SMER a Fico ľahšie, lebo… sú tiež nezmyselné. SMER musel ustáť krízu po krachu hypotekárnej bubliny v USA v roku 2008 a páde banky Lehman Brothers, migračnú krízu po vypuknutí viacerých konfliktov na Blízkom východe a v severnej Afrike, plynovú krízu v roku 2009, krach Grécka, takmer aj Írska a ďalších krajín a ďalšie.

Opatreniami na podporu obyvateľov, okrem sociálnych napríklad aj šrotovným, ktoré bolo skutočne zeleným opatrením, ochranou hypoték a štátnou podporou, postupným zvyšovaním minimálnej mzdy, prácou a diskusiou so sociálnymi partnermi, podporou investícií a hlavne predvídateľnosťou svojej politiky a jasnými strategickými rozhodnutiami sa podarilo týmto vládam ustáť situáciu a zabezpečiť, aby dopady na občanov a ekonomiku boli minimálne.

SMER má odborníkov a skúsenosti. Veď aj pán Ódor bol kedysi jedným z nich. Zakladal Inštitút finančnej politiky, Útvar hodnoty za peniaze, ale hlavne pôsobil v Národnej banke Slovenska a Rade za rozpočtovú zodpovednosť. Krásne teplučké miestečká. Celé toto posledných 17 rokov. Čiže nie včera a nie iba chvíľku.

Po 17 rokoch však dal naraz niekoľko rozhovorov, kde varuje o stave verejných financií, maľuje čierne scenáre a predikuje doslova cestu do pekla. Samozrejme, to všetko sa stane, ak SMER nastúpi do vlády.

Znamená to však aj to, že sám vlastne spochybňuje svoju vlastnú 17-ročnú prácu, ktorá spočívala v kontrolovaní verejných financií, navrhovaní opatrení a ochrane štátu. Táto ekonomická hviezda, ktorá sa práve pre tieto skúsenosti stala náhodou aj premiérom tohto štátu, náhodou, lebo nikto iný to nechcel vziať.

Jeho vládnutie nechajme na posúdenie iným. Veľa toho však neurobil a okrem neviditeľnosti sa nechal ovládať niekoľkými bububu policajtmi a diktovaním z pionierskeho paláca. Veď dobre.

Osobne si však myslím, že mal tých 8 dní radšej už čušať namiesto týchto posledných vyjadrení. Lebo nimi buď sám seba označuje za úplného neschopáka, ktorý vlastne tiež môže za rozvrat financií tohto štátu alebo je to len hlúpy politický amaterizmus a alibizmus a dokazuje, že celá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť je nanič. Alebo len možno nepochopil otázku, ktorá nebola v jeho materinskom jazyku. Všetko je možné.

Asi by som mu odporučila, keď skončí toto utrpenie v pozícii premiéra/ministra vnútra, nech sa vráti do pozície podomového obchodníka s genialitou.

(Status na FB 22. septembra 2023)

(Celkovo 162 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter