Juraj Draxler: Len západné štandardy

Médiá trochu frflú. Ale to, čo premiér Fico ohlásil, nie je nič nezvyčajné. Robert Fico oznámil, že vybraným médiám skontrolujú akreditáciu na Úrade vlády SR. Inými slovami, môže sa stať, že niekoľko dní, alebo aj dlhšie, nebudú mať prístup na vládne tlačovky.

Síce sa im to, samozrejme, nepáči, ale nejde o nič také nezvyčajné, ako sa to ony, alebo hneď aj pani prezidentka, snažia vykresliť. V západných vládnych budovách aj parlamentoch platia oveľa, oveľa, oveľa strohejšie režimy, ako u nás.

V britskom parlamente nesmie nikto – žiadna televízia, ani súkromná osoba – snímať vnútro parlamentu. Toto právo má len samotný parlament, ktorý má vlastnú televíznu službu a tá signál sprostredkúva ďalším televíziám. Naháňanie poslancov po budove s kamerou v ruke, pokrikovanie zo strany novinárov po členoch vlády – tam je to nemysliteľné.

V americkom Kongrese sa smie kamera zapnúť len na presne vyhradenom mieste, len na povolenie zamestnanca, a musí byť na statíve. Novinári majú predpísané aj to, v akom oblečení smú do budovy vstúpiť. Podobne prísne pravidlá platia aj v Bielom dome. A s akreditáciou, teda povolením, kto tam vlastne môže chodiť, sa narába oveľa prísnejšie ako u nás. Oni si určitú základnú slušnosť zo strany novinárov aj „novinárov“ vynútiť dokážu.

Takže ak chcú médiá to, čo sa deje, pomenovať správne, titulok by mal byť „Premiér zavádza západné štandardy práce s médiami.“ Bodka.

(Status na FB 13. novembra 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 179 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter