Inak sa to nazvať nedá. Britský expremiér počas dnešnej návštevy Kyjeva navrhol Zelenskému, že pri uzavretí prímeria či mieru by západné krajiny do krajiny vyslali „mierové jednotky“.
O tejto možnosti sa špekuluje už od jari, tému vtedy načal prezident Macron. Západné mocnosti hľadajú formulu, pod ktorou by mohli na Ukrajine umiestniť vojenské jednotky.
Snahou je ochrániť režim pred vzburami. Už na jar zintenzívnila aktivity ukrajinská „tajná služba“, ktorá robila množstvo verejných manévrov, s cieľom demonštrovať silu. Okrem iného zatýkali ľudí z ozbrojencov v okolí prezidenta, ktorí sa ho vraj chystali zradiť.
Chabá situácia na fronte celkom prirodzene zvyšuje vnútornú nestabilitu na Ukrajine. Hrozbou je najmä armáda, ktorá by sa mohla začať proti režimu búriť.
Ešte citlivejšie bude obdobie po uzavretí prímeria, keď sa môžu pridať aj nespokojní občania, ktorí budú klásť prirodzené otázky, najmä, prečo vláda konflikt privolala, tlačením sa do NATO.
Práve na to, aby sa dostali pod kontrolu ako ozbrojené sily, tak obyvateľstvo, sa mnohí budú snažiť na Ukrajinu dostať západných ozbrojencov.
Je prakticky vylúčené, že by Rusi súhlasili s ich umiestnením v blízkosti frontu, aj preto Macron aj Johnson naznačujú, že tieto jednotky by boli umiestnené na Západe krajiny, formálne aby, slovami Johnsona, „pomáhali ochrániť ukrajinské hranice“.
V zásade tak nepriamo priznávajú, že Ukrajina bude na tom veľmi zle, s hroziacim vážnym vnútorným rozvratom. Ň
Bohužiaľ, položením zbraní na fronte problémy krajiny v žiadnom prípade neskončia.
(Status na FB, 29. novembra 2024)