Štefan Máj, podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne
V najbližšom období sa má rozhodnúť, ktorý zo zahraničných investorov vstúpi do jednej z najväčších bánk na Slovensku, do Slovenskej sporiteľne, a.s. O krátke zhrnutie zmien, ktoré môže priniesť privatizácia, sme požiadali podpredsedu jej predstavenstva a prvého viceprezidenta Štefana Mája.
Očakáva sa, že od budúceho roka prevezme väčšinový podiel vo vašej banke zahraničný investor. V ktorých oblastiach dôjde podľa vás k najväčším zmenám?
– Predpokladáme, že dôjde k zmene firemnej kultúry v banke, ktorú sa bude nový investor snažiť implementovať v našich podmienkach. Jej aplikácia by mala napomôcť ku skvalitneniu a zefektívneniu predaja našich produktov a služieb. Predpokladáme, že dôjde tiež k prehodnoteniu prístupu v oblasti investícií za účelom skvalitnenia bankového informačného systému. Očakávame, že sa naplní stratégia, ktorú máme spracovanú do roku 2005, pričom predpokladáme zachovanie zásadnej orientácie našej banky. Znamená to ťažiskové retailové zameranie na poskytovanie produktov a služieb obyvateľstvu.
Dôjde aj k prepusteniu zamestnancov?
– V tomto roku sa v SLSP, a.s. uskutočnil nezávislý personálny audit. Jeho výsledky dokumentujú, že v našej banke nie je v porovnaní s inými bankami príliš veľká prezamestnanosť. Za účelom racionalizácie a zvýšenia efektivity našich pracovísk sme v tomto roku znížili počet zamestnancov na pobočkách o vyše 300 pracovníkov, na ústredí plánujeme do konca roka taktiež zníženie stavu. Príchodom investora je možné očakávať prehodnotenie niektorých pracovných postupov, niektoré budú predmetom racionalizácie alebo centralizácie, ďalšie bude- me môcť vyčleniť, čo povedie k ďalšiemu zníženiu počtu zamestnancov.
Trend v bankovníctve smeruje k internetovým službám. Chcete uskutočniť zlepšenia aj v tejto oblasti?
– Pokiaľ ide o rozvoj elektronického bankovníctva, naša banka patrí medzi vedúce banky poskytujúce tento druh služieb na trhu. Ponúkame širokú paletu produktov a služieb, homebanking, telefón banking, SMS-banking, internet banking. V oblasti internet bankingu sme v tomto roku zaviedli novú službu SPOROPAY umožňujúcu nakupovanie cez internet. Pripravujeme novú aplikáciu WAP bankingu, ktorá bude slúžiť na komunikáciu s bankou prostredníctvom mobilného telefónu. Je samozrejmé, že moderné služby tohto druhu chceme rozvíjať aj v budúcnosti.
V súčasnosti pokrývate zhruba tretinu bankového trhu na Slovensku.
– Podľa toho, ktoré kritérium máte na mysli. Čo sa týka bilančnej sumy, t. j. úhrnu aktív, tam náš podiel predstavuje 22%. Sme najväčšou bankou v oblasti primárnych zdrojov, kde je náš podiel na trhu 28 %, na trhu primárnych depozít od obyvateľstva je to 39 %. Vedúce miesto máme aj v pôžičkách obyvateľstvu. Čo sa týka trhu bankových kariet, je to takmer 50%-ný podiel na trhu. Máme tiež vedúce miesto v počte bankomatov a POS terminálov. Patríme teda jednoznačne k najväčším bankovým subjektom na Slovensku.
Po vstupe zahraničného investora očakávate aj zmenu štruktúry vašich klientov?
– Myslím si, že nie, pretože všetci investori deklarovali, že chcú zachovať – tak ako som spomínal – retailovú orientáciu na fyzickú klientelu. Toto zameranie sme potvrdili aj v priebehu tohto roka uvedením nových produktov na trh, určených práve pre túto klientsku základňu. Produkty ako charge karta, garantovaný spotrebný úver, spojený s poistením, kontokorentný úver k sporožírovému účtu, a pod. – to sú novinky uvedené na trh v roku 2000. Čo je potešiteľné, uvedené produkty si ihneď našli svojich adresátov a je o ne veľký záujem.
Zahraniční bankári často radi konštatujú, že zahraničný investor má u domáceho obyvateľstva vyššiu dôveru. Aký máte na to názor?
– Fakt je, že v rokoch 1998-99 sme zaznamenali masívny odklon našich klientov a znižovanie depozitných zdrojov zo strany obyvateľstva. Ten trend sa nám v závere roka 1999 podarilo stabilizovať. V tomto roku primárne zdroje vzrástli oproti začiatku roka zhruba o 14,5 mld. korún, v medziročnom porovnaní o 21 mld. korún. Tieto ukazovatele naznačujú, že banka ukázala, že je kvalitná a nemá v sebe riziko z pohľadu schopnosti zabezpečenia návratnosti vkladov obyvateľstva. Pochopiteľne, dôležité je obchodné meno banky. Slovenská sporiteľňa má silnú značku, a napriek tomu, že v nej doposiaľ nebol zahraničný investor, bola pre našich klientov a obyvateľstvo zaujímavá. Vstup zahraničného investora však môže dôveru obyvateľov v našu banku iste ešte zvýšiť.
Je váš manažment pripravený na zmeny zo strany zahraničného investora? Mám na mysli v oblasti vzdelania.
– Máme prehľad vzdelanostnej štruktúry našich zamestnancov, ktorá je veľmi dobrá a investorom sme ju prezentovali. Systematicky ju zdokonaľujeme prostredníctvom vlastného systému vzdelávania, ktorý zabezpečuje naša sporiteľničná akadémia. Táto každoročne realizuje množstvo kurzov, seminárov a školení, ktoré zvyšujú odbornosť a kvalifikáciu našich pracovníkov nielen na teoretickej, ale aj praktickej úrovni. Pripravovali sme sa na zmeny, prešli sme procesom reštrukturalizácie, ktorý sa začal v minulom roku a v prvom polroku tohto roka bol veľmi intenzívny. Tí ľudia, ktorí sa na týchto zmenách podieľali, ich očakávajú. Potenciálne zmeny vyvolávajú u každého zamestnanca rôzne pocity, čo je logické. Ale väčšina zamestnancov iste očakáva prínosy a pozitíva z tohto procesu, ktorý by v dlhodobom horizonte mal viesť nielen ku skvalitneniu predaja a poskytovania kvalitných komplexných služieb pre klientov, ale tiež prispieť k posilneniu mena a ziskovosti banky.
Zhovárala sa Lýdia Kokavcová