Vláda zmrazuje všetko, čo tak poslať ju
„k ledu“…

Pozornosť vlády sa upiera všade, len nie na riešenie ekonomických a sociálnych problémov spoločnosti. Vzhľadom na neschopnosť premiéra riadiť štát a nekompetentnosť vlády ako celku, nič iné ani nemôžeme čakať. Ekonomika sa čoraz viac prepadá a odhady sa postupne zhoršujú zo 7,5 na 9,2 a teraz už presahujú 10 percent. Podobné je to s nezamestnanosťou. Napriek týmto výstražným signálom vláda sa sústreďuje na personálne čistky, na šarvátky vo vnútri koalície a ekonomické opatrenia, aj to len kozmetické, sú až na konci jej záujmu. Nedokáže nič riešiť a tak len zmrazuje všetko, čo sa len dá.
 

Predpokladané zmrazenie minimálnej mzdy
 

V súčasnosti sa vedie „dialóg“, presnejšie zápas, o minimálnu mzdu. Napriek tomu, že zákon je úplne jasne nastavený a minimálna mzda je naviazaná na 60 percent priemernej nominálnej mesačnej mzdy v roku 2019, liberáli a konzervatívci spolu s podnikateľmi navrhujú jej zmrazenie. Nevyhovuje im a sú zasadne proti jej zákonnému zvýšeniu z 580 na 656 eur. Inak to údajne poškodí ekonomiku a zvýši nezamestnanosť. Neskromne si myslím, že niečo viem o financiách i podnikaní a nevidím dôvod na takéto prehnané obavy, možno preto, že mám iné priority a sociálne cítenie. Minimálnu mzdu na Slovensku poberá približne 120 tisíc ľudí a tak každý ekonóm vie, že to ekonomiku, ani tú podnikovú, nezruinuje, ani nezachráni a celkom iste jej nepomôže.

Kaviarenský ekonomický expert Sulík sa pokúšal dokonca navrhnúť akúsi regionálnu či odvetvovú minimálnu mzdu. Tak by sa ešte viac prehlbovala ekonomická a sociálna nerovnosť ako svojho času pri jeho takzvanej rovnej dani. Regionálne rozdiely západ kontra východ, či sever a juh, ako i odvetvové disproporcie medzi ítečkármi, bankármi a napríklad šičkami či murármi, by sa ešte výraznejšie prehĺbili. Biedni by boli ešte biednejší a podnikatelia by mali ešte väčšie zisky. No a o to tejto vláde „odborníkov“ predsa ide.
 

Zmrazovanie stravného a rušenie gastrolístkov
 

Napriek výraznému rastu cien potravín a jedál v reštauráciách prichádza minister, zdôrazňujem sociálnych vecí, Krajniak so zmrazením stravného. Tým sa zároveň zmrazia diéty a cestovné náhrady. Doplatia na to státisíce zamestnancov, no napriek tomu s tým údajne súhlasia aj odbory, ktoré namiesto tvrdej obhajoby záujmov pracujúcich ustupujú podnikateľom.

Zmraziť a zastropovať sa má na rok a pol, teda do konca roku 2021, výška stravného, ktorá sa teraz pohybuje od minima 3,83 do 5,10 eura na deň, a to pre približne dva milióny ľudí. Samozrejme, väčšina zamestnancov poberá tú najnižšiu výšku ceny gastrolístkov. Zase je hlavnou a jedinou výhovorkou koronakríza.

Sulík ide pre zmenu ešte ďalej a navrhuje zrušenie gastrolístkov. Zamestnanci ich majú dostávať v mzde, kde sa to nielen stratí, ale reálne použije na čokoľvek, od alkoholu, hazardu počnúc až po oblečenie či dovolenky. Občan sa síce bude môcť slobodne rozhodovať, na čo tieto financie použije, no nikoho už nebude zaujímať, či má teplú stravu a či vôbec nejakú stravu má. Zdravé stravovacie návyky sa tak stanú len chimérou. Tak, ako väčšina doterajších ekonomických opatrení, ani tieto nijako výrazne štátnemu rozpočtu, ani podnikateľom nepomôžu, len sa stanú ďalším prostriedkom na ožobračovanie ľudí. Podnikatelia, o ktorých Sulíkovi v skutočnosti ide, budú mať znížené náklady a menšiu administratívu, tak čo tam po nejakých zamestnancoch.
 

Zrušenie 13. dôchodkov a ich zmrazenie
 

Predvolebná kampaň súčasných vládnych strán bola plná veľkohubých hesiel a vyhlásení o nerušení žiadnych sociálnych opatrení a osobitne 13. dôchodkov. Po vstupe do vlády teraz už verejne ustupujú od týchto sľubov. Odvolávajú sa znovu na koronakrízu, ktorá sa stala zaklínadlom pre ich neschopnosť a neochotu riešiť sociálne problémy občanov a osobitne seniorov, ktorí sú im akoby na príťaž. Preto je reálny predpoklad, že trináste dôchodky budú zrušené a v lepšom prípade nahradené dávkou na zalepenie očí. Otázne tiež je, či vôbec dôjde k ich pravidelnej, zákonnej valorizácii. Takéto snahy antisociálov sú prirodzené, zaráža však postoj Jednoty dôchodcov, ktorá neprotestuje a dokonca to podľa jej vyjadrenia „chápe“. Najskôr nadbiehali Mečiarovi, potom im Fico výrazne pomohol a teraz sú ochotní spolupracovať aj s čertom. Nuž komu niet rady, tomu niet pomoci.

Aby toho nebolo málo, tak táto nekompetentná vláda chce riešiť ekonomické problémy na úkor tých, čo vytvorili všetky hodnoty v tomto štáte, ktoré využívajú i súčasné generácie. Seniorom chcú nielen dôchodky zmraziť, ale veľmi vážne uvažujú o zrušení dôchodkového stropu, ktorý je stanovený na 64 rokov. Veľmi dobre vedia, že na to potrebujú ústavnú väčšinu, tú však žiaľ vďaka naivným voličom majú. Môže sa tak stať, že ľudia budú robiť, obrazne povedané, až do smrti. Dôchodcom tak celkom iste zostanú len oči pre plač.
 

Nezmrazujú sa len výdavky na zbrojenie
 

Vláda ani len neuvažuje o zmrazení výdavkov na zbrojenie a pokračuje v napĺňaní sľubov Kisku a Pellegriniho o zvýšení výdavkov na armádu do výšky dvoch percent z HDP. Kým ekonomicky najvyspelejšia krajina Nemecko k tomu pristúpi v roku 2031, aj to len možno, tak „naša“ servilná vláda nadbieha USA a NATO a chce to realizovať najneskôr do roku 2024.

Ak by sme to posudzovali z ekonomického hľadiska, tak vyššie výdavky na prezbrojovanie armády by sa do istej miery dali akceptovať, pravda v prípade, že by sa nová vojenská technika vyrábala v našich firmách, čím by sa zvýšila zamestnanosť i príjmy štátneho rozpočtu z daní a odvodov. Žiaľ, opak je pravdou, keď absolútna väčšina výdavkov ide na zbrane z USA. Okrem stoviek miliónov dolárov za vrtuľníky máme v zaplatiť za americké stíhačky F 16, nie predpokladaných 1,6 miliardy, ale pravdepodobne až tri miliardy dolárov. Podobne je to s takzvanou americkou pomocou, kde si polovicu nákladov máme hradiť sami, a to ešte za podmienky nákupu zbraní výhradne z USA.

Verejnosť mohla byť šokovaná z vyjadrenia Jaroslava Naďa, ktorý vyhlásil, že „pre Slovensko je kriticky dôležité, aby americkí vojaci boli prítomní v Európe“. Tento absolútny vrchol úbohosti, rusofóbie a najmä servilnosti voči USA predviedol známy zbrojársky lobista vo funkcii ministra obrany. Ako inak to má chápať občan, ak nie ako jasnú prípravu na umiestnenie amerických vojenských základní, zbraní a vojakov na území Slovenska? Treba preto jasne povedať, že súčasná vláda hochštaplerov je nielen nekompetentná, ale i nebezpečná a priamo ohrozuje suverenitu Slovenskej republiky.
 

Vláda pomáha ľuďom, alebo podnikateľom a bankám?
 

Vládne predvolebné sľuby zostali len prázdnymi rečami. Nová koalícia za 100. dní jej vládnutia neurobila pre občanov takmer nič. Zatiaľ posledným výsledkom jéj ekonomických opatrení je „podnikateľské kilečko“, ktoré z časti zníži administratívnu záťaž živnostníkov a firiem, ale žiadnu výraznejšiu pomoc neprináša. Pokým pomoc a podpora zamestnancom a podnikateľom v Nemecku či Rakúsku sa pohybuje v stovkách miliárd eur, na Slovensku nedosahuje, i po prepočte na zamestnancov, ani desatinu pomoci a je len akousi biednou almužnou.

Minister hospodárstva Sulík považuje tento zákon, ktorý v rozpore so zdravým rozumom a legislatívou bol parlamentom schválený v skrátenom konaní, teda bez pripomienkového konania a bez sociálnych partnerov, za svoj veľký úspech. Krátko na to však na tlačovke priznal „Áno, ide o drobnosť, ale… ideme podnikateľov odľahčiť len od administratívnych nákladov.“ Nazval ho tiež „Lex korona“. Keď si ho však aj ekonomický laik pozornejšie pozrie, tak s koronakrízou nemá nič spoločné, možno okrem bankového odvodu. Firmy sa tak môžu tešiť nato, že nebudú musieť vyvesovať reklamačný poriadok či vzor pokladničného dokladu, no konkrétnu pomoc medzi 114 opatreniami takmer nenájdu. Podnikateľom sa ustupuje aj v otázkach nárokov na bezpečnosť pri práci, výrazne sa znižujú pokuty a sankcie za neplnenie povinností, a tak môžeme čakať ešte väčšiu anarchiu v pracovnoprávnych a obchodných vzťahoch.

Ide v zásade o kozmetické, formálne úpravy a znižovanie administratívnej záťaže bez žiaduceho ekonomického efektu. Mne „kilečko“ pripomína skôr reklamné logo, ktoré veľa neprinesie a neublíži takmer nikomu. Že ide viac o politikárčenie ako o ekonomiku, potvrdzuje aj ďalší výrok ministra, ktorý je len slabým politikom, keď použije okrídlené slová „vytrhávame úradníkom z rúk mučidlá“. Stačí si v tej súvislosti pozrieť odborný názor Brigity Schmögnerovej v Pravde – Bieda ministra Richarda Sulíka.

Nuž a zrušenie bankového odvodu sa už výstižne volá bankový p-odvod. Vláda ho ruší bankám napriek ich vysokým ziskom, zachraňuje ich pred dopadmi koronakrízy, ale ľudia ju nezaujímajú. Banky po zavedení odvodu opakovane a výrazne zvyšovali bankové poplatky, no a teraz ani len neuvažujú o ich znížení. Vláda tak evidentne pomohla bankám, aj to zahraničným, a nie svojim občanom.
 

Namiesto záveru
 

Azda každý súdny človek chápe súčasnú zložitú ekonomickú situáciu, len nechápe, prečo všetky problémy v spoločnosti vláda rieši len na úkor tých najslabších. Práve tieto vrstvy nesú najväčšiu ekonomickú a sociálnu záťaž dopadov pandémie, čo má výrazný vplyv na ich príjem, životnú úroveň a neraz ich dostáva pod hranicu biedy.

Vrátim sa preto k titulnej myšlienke. Ak vláda zmrazuje minimálne mzdy, dôchodky, stravné, čo si zaslúži iné, ako poslať ju „k ledu“ či rovno na politické smetisko.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter