Za rok petíciu proti TTIP a CETA podpísalo vyše 3,2 milióna obyvateľov Európskej únie. Podľa pravidiel EÚ pre Iniciatívu občanov Európy (ECI) je na získavanie podpisov lehota jeden rok. Tá sa skončila 6. októbra 2015. Aby iniciatíva bola úspešná, bolo treba dosiahnuť 1 milión podpisov celkovo a minimálne množstvo podpisov (kvórum) v najmenej siedmich členských štátov EÚ.
Vyše 3,2 milióna podpisov, pričom potrebné kvórum bolo prekročené v 23 členských krajinách, je teda dosť na to, aby sa Iniciatívou občanov Európy (ECI) musela zaoberať Európska komisia.
Hoci zhromažďovanie podpisov v rámci iniciatívy ECI sa 6. októbra pod touto značkou skončilo, bude pokračovať pod názvom Európska iniciatíva, aby sa ukázalo, aký silný odpor je v európskej verejnosti proti zmluvám TTIP a CETA.
Iniciatívu môžete podpísať aj tu: https://stop-ttip.org/podpisat/
Prehľad o tom, koľko v ktorej krajine EU je pod iniciatívou je na interaktívnej mape. Mapa ukazuje, aký počet podpisov v jednotlivých krajinách sa získal a aké je kvórum pre danú krajinu. Krajiny v tmavo modrej farbe už dosiahli alebo prekročili potrebné množstvo podpisov.
Všetky potrebné informácie o iniciatíve proti TTIP a CETA, argumenty, prečo treba tieto zmluvy odmietnuť nájdete na https://stop-ttip.org/ vo viacerých jazykoch. Napríklad aj 10 dôvodov (Hene), prečo je potrebné zmluvy odmietnuť, ako aj ďalšie argumenty.
V týždni od 10. do 17. októbra sa budú v Európe a Severnej Amerike konať protestné zhromaždenia. Informácie o jednotlivých podujatiach budú na stránke: International Days of Action.
SÚVISIACE:
Videozáznam z konferencie: Dohoda TTIP: šance a riziká
Jozef Schwarz: Na okraj slovensko-českej konferencie na tému: Dohoda TTIP: šance a riziká
Text vystúpenia Ilony Švihlíkovej na konferencii
ČT: Tajná dohoda
Ľuboš Blaha: TTIP: Najväčšia hrozba pre sociálnu Európu
Ladislav Hohoš: TTIP – ešte nie je všetko stratené