Podstata našej vnútornej politiky sa v ostatných dňoch odohráva v národnej rade a inak to nebude ani v skrátenom poveľkonočnom týždni. Poslancom ešte ostalo dotiahnuť do konca rozpravu o vojne v Kosove a prijatie uznesenia. Možno koalícii vyčítať, že túto tému nezaradila iniciatívne na program rokovania 11. schôdze národnej rady a mohla ju pokojne aj režírovať inak, ako sa to stalo potom. Lenže tento spôsob politickej práce u súčasnej koalície výrazne absentuje a čím ďalej, tým viac sa prejavuje neschopnosť viesť tento štát. Nielen intuitívne to vycítil podpredseda HZDS Sergej Kozlík, ktorý v rozprave tlmočil nádej opozície o predčasných parlamentných voľbách.
Je nepochopiteľné, ak sa SDĽ prostredníctvom jej predsedu Jozefa Migaša výrazne pričiní o zaradenie rozpravy o vojne v Juhoslávii do programu parlamentnej schôdze, pritom ani jeden z jej poslancov, ba ani členov vlády nepovedal v rozprave zásadné slovo o vojne v Juhoslávii. To sa však týka aj poslancov sociálnodemokratickej platformy SDK, pritom na vojenskej akcii sa zúčastňujú členské štáty NATO, na čele s Veľkou Britániou a Nemeckom, kde sú vo vláde sociálni demokrati, na ktorých sa tak často a radi odvolávajú slovenskí socialisti a sociálni demokrati. Pokojne nechajú v parlamente bojovať iba členov Demokratickej strany a niektorých kresťanských demokratov. Ľavicový oportunizmus na slovenský spôsob ako vyšitý?
Ak sa zlepší disciplína koaličných poslancov, tak by mohol parlament po Veľkej noci konečne prerokúvať aj možno dve-tri správy mandátového a imunitného výboru. Tie prvé by mali byť o vydaní súhlasu na trestné stíhanie poslanca Ivana Lexu (HZDS). Treťou by mohla byť žiadosť vyšetrovateľa o zbavenie poslaneckej imunity Jána Slotu (SNS) za jeho výroky v Kysuckom Novom Meste. Oba prípady budú veľkými balvanmi, pričom o I. Lexovi sa navrhuje rokovať za zatvorenými dverami zasadačky NR SR.
Keď po 9. apríli zrátajú pracovníci kancelárie národnej rady počet platných podpisov na hárkoch kandidátov na prezidenta republiky, budeme mať poruke aj istú charakteristiku tohto ústavného postu, ktorý už vyše roka je na Slovensku neobsadený. Prvým jasným kandidátom je Rudolf Schuster. Jeho kandidatúru už má predseda parlamentu. Dostal 65 podpisov a iba jediný poslanecký klub koalície sa podpísal celý. Je to náhoda, že to bola práve SMK? Opäť došlo na slová jej predsedu Bélu Bugára, že práve Maďari jediní z koalície dodržujú dohody. Aj tie ústne.
Jednou z písomných je aj klauzula o schvaľovaní návrhov noviel zákonov a samotných zákonov členmi koaličných strán. Sólojazdec Robert Fico sa domnieva, že to preň neplatí a tak sa po veľkonočných sviatkoch bude v parlamente rokovať aj o jeho novele ústavy. Mladému členovi SDĽ zasa stúpnu preferencie a čo na tom, že socialisti opäť porušili koaličnú dohodu? Ich predseda Jozef Migaš nepovedal, či to bolo z ich strany naposledy.
Farizejská SNS už ohlásila návrh na vyslovenie nedôvery slovenskej vláde za súhlas s preletmi tankovacích lietadiel NATO nad území SR. Predtým by si ešte mohol Ján Slota a jeho družina vyskúšať útok slovenských „tankoch“ na Budapešť, aby ju zrovnal so zemou za to, že jeho starého otca bili Maďari za to, lebo nevedel odrecitovať Otčenáš po maďarsky. Autor týchto riadkov bol neraz bitý farárom na hodinách náboženstva i ako miništrant za to, že nevedel prisluhovať na omši v latinčine.
Autor je komentátor denníka PRÁCA