Ja viem, starci niekde na chmeľovej brigáde alebo doma v nekonečnej matokaranténe si podľa titulku asi hneď spomenú na legendárny článok v tlačových orgánoch ÚV KSČ: v Rudom práve[1] a Tribune (mladšia generácia už netuší, o čom je teraz reč a prečo náhle niektoré československé rockové kapely vtedy dostali zaracha a niektoré vtedy náhle vystrelili tak, že sú dodnes celebrity), ale v prípade Uzbekistanu dnes – to je predsa len o niečom inom.
Podľa donedávna platného článku č. 117 Ústavy Uzbekistanu[2] sa totiž voľby prezidenta Uzbekistanu, ale aj voľby do parlamentu, resp. do zastupiteľských orgánov v Karapalkstane – čo je autonómna republika v rámci Uzbekistanu – a do iných volených orgánov krajine, konali vždy „… v prvú nedeľu tretej dekády decembra v roku, keď sa končí ich volebné obdobie…“
Prezident Uzbekistanu Šavkat Mironovič Mirzijojev Foto: www.xs.uz.
Znalci domácej situácie v Uzbekistane mi ako autorovi tohto komentára vždy hovorili, že tento termín vznikol a dostal sa do Ústavy Uzbekistanu vraj akosi spontánne a konsezom. Ešte väčší znalci sa ma zasa vždy pýtali, prečo sa vlastne na tento termín pýtam, keď je to len dátum v kalendári. No a tí, ktorí sa naozaj vyznali vo vnútropolitickej a kultúrno-náboženskej realite Uzbekistanu tej (a, samozrejme, aj dnešnej) doby a okolia priznávali, že to bolo cielené a taký malý prostredník bývalého prezidenta Islama Abduganieviča Karimova (Ислам Абдуганиевич Каримов).
Je jasné, že „… prvá nedeľa tretej dekády decembra…“ sú obyčajne dni okolo nami vnímaných Vianoc. A Vianoce, pokiaľ ich svojou nekompetentnosťou ľuďom nepokazí mafio-plagiátorská vláda, majú pre kresťanov svoje čaro a vnútorné pravidlá. Tak ako mal sviatok Kračuna pre Slovanov. Takže málokto ich z kresťanskej (slovanskej) krajiny obetuje, aby šiel do Strednej Ázie, do Uzbekistanu, do Taškentu… napríklad tretiu nedeľu v decembri pozorovať voľby. No a kto ich obetuje, tak vo svojej podstate stojí na uzbeckej (moslimskej) hodnotovo-filozofickej barikáde, ale to je už o niečom inom.
Pre Uzbekov, v krajine, kde cca 90 % obyvateľov vyznáva islam a asi 4 % pravoslávie, Vianoce 24. decembra – v našom chápaní – skutočne v zásade nič neznamenajú. Iná je téma Nového roku, ale o tom, potom.
December – október
Vráťme sa politickej realite aktuálneho Uzbekistanu. Dolná (zákonodarná) komora parlamentu Uzbekistanu – Olij Mažilis (Олий Мажлис)[3] na svojom zasadnutí dňa 29. januára 2021 schválila zmenu Ústavy Kazachstanu a novelizáciu Volebného zákona (kódexu), kde sa v termíne volieb „… december…“ mení na „… október…“
V dôvodovej správe k prenosu jednotného dňa volieb z decembra na október je akcentované, že po tridsiatich rokoch ide o „… praktickú potrebu sformovania orgánov tak, aby začali fungovať v kalendárnom roku a realizovali politické rozhodnutia…“
No a, samozrejme, že vraj decembrový termín mal za dôsledok „… nemožnosť prijatia politických rozhodnutí v konkrétnom roku, vrátane prijatia Štátneho programu a iných programov a projektov…“ Ešte raz, toto „poznanie“ prichádza po tridsiatich rokoch! A navyše, táto zmena o. i. (podľa zdôvodnenia) odráža aj želanie OBSE, resp. ODHIR, čím sa potvrdzuje vyššieuvedené hodnotovo-náboženské poznanie a schéma: niečo za niečo.
Zmena termínu (akosi) prinesie aj fakt, že politické strany, ktoré sa budú zúčastňovať volebného procesu (čo doteraz nebolo), budú musieť predkladať svoje výročné finančné správy.
Na to, aby sa tento schválený návrh stal súčasťou uzbeckého právneho systému, ho ešte musí schváliť Senát (horná komora) a prezident. Ale to je len formalita, takže to môžeme brať ako vybavené.
Prvý záujemca
A už je tu prvá reakcia. Akýsi spevák Džachongir Otažonov (Джахонгир Отажонов), ktorého manažment ho predstavuje ako „… známy uzbecký spevák…“ sa už prihlásil do volebnej súťaže. Napriek tomu, že oficiálne a právne ešte nebolo nič zrealizované (ale poznáte to, celebrity žijú nad zákon a nad zákonom stanovené pravidlá, lebo si myslia, že sú celebrity….), vraj bude kandidovať za prezidenta Uzbekistanu. Zverejnil to – ako inak – na Instagrame[4], pričom sa odvoláva na Korán[5]: „… kto sa snaží, ten dosiahne cieľ…“ To, že kandidáta na prezidenta môžu navrhovať len registrované politické strany v Uzbekistane jeho osobne a cca 100 tisíc podporných hlasov v sieti, zjavne netrápi. Právny nihilizmus v priamom prenose. Takže Slovensko nie je až taká veľká výnimka pri vnímaní a rozoberaní právneho štátu, zrejme v duchu: hlas internetu, hlas…
Predpokladaný výsledok
Doterajší prezident (ktorý nastúpil po I. Karimovovi) Šavkat Mirzijojev bol zvolený v roku 2016 (na päť rokov), ako kandidát za politickú stranu UzLiDeP[6], keď zaňho hlasovalo 15,906 mil. voličov (88,61 %).
Už 2. februára 2021 (teda pár dní po schválení dátumovej zmeny v dolnej komore) si, nenechávajúc nič na náhodu, ako nestranícky prezident (a budúci stranícky kandidát ) Š. Mirzijojev pozval a stretol sa s predstaviteľmi všetkých oficiálnych (a povolených) politických strán v Uzbekistane.
Na stretnutí boli zástupcovia UzLiDeP, Demokratickej strany Millij tiklaniš («Миллий тикланиш»), Ľudovodemokratickej strany Uzbekistanu, Sociálno-demokratickej strany Adolat («Адолат») a Ekologickej strany Uzbekistanu (tá sa momentálne zmieta v personálnej kríze, ako v zásade a permanentne všetky strany zelených po svete) a rozdali si, resp. boli im rozdané politické karty ako ďalej do (zatiaľ) októbra 2021. A div sa svete, o COVID-e na stretnutí reč nebola ani náhodou.
No ak by sme si chceli spraviť záver, tak potom, celá táto politická dátumovo-termínová operácia bude mať zjavne len jeden výsledok.
Totiž (staro)nový prezident bude zvolený nie až v decembri, ale už v októbri. Presnejšie 24. októbra 2021 bude Šavkat Mironovič Mirzijojev (Шавкат Миромонович Мирзиёев) zvolený. To je dnešný odhad.
Iná cesta totiž v Uzbekistane objektívne neexistuje, aj keď v politike je vždy niečo za niečo.
(Autor je vysokoškolský učiteľ)
[1] http://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/vyhledavani/nov%C3%A1%20vlna/clanky/188-nova-vlna-se-starym-obsahem/
[2] Plné znenie pozri: O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi (constitution.uz)
[6] Ide o vládne Hnutie podnikateľov – Liberálno-demokratická strana Uzbekistanu
(Движение предпринимателей и деловых людей – Либера́льно-демократическая партия Узбекистана). Pozri: www.uzlidep.uz