Len doslova pár slovenských médií konštatovalo, že britská výletná loď Braemar, na ktorej sa taktiež vyskytli ľudia nakazení koronavírusom COVID-19, zakotvila 18. marca v prístave na Kube, kde mohla byť chorým poskytnutá lekárska pomoc.
Len málokto vie, že 10 dní sa táto loď plavila po Karibskom morí po tom, ako sa ukázalo, že na palube sú ľudia nakazení koronavírusom. Keď loď vyplávala z kolumbijského prístavu Cartagena, objavil sa najprv jeden, potom piati nakazení cestujúci. Návrat do prístavu jej nepovolili. V ďalších dňoch odmietli povoliť lodi zakotviť v prístavoch ostrova Curacao, Barbados, Dominikánskej republiky, na Bahamských ostrovoch. Loď zakotvila v oceáne neďaleko Bahamských ostrovov. Dni ubiehali, viac ako 1 000 ľudí bolo uzavretých v oceľovom obrovi a nikto ich nechcel vidieť na svojej zemi. Nebolo tu lekárov-odborníkov ani prístroje, potrebné na liečbu. Počet ľudí v karanténe sa zvýšil na takmer štyridsať.
Vychvaľovaná britská diplomacia nenašla porozumenie ani u svojich spojencov – USA, hoci k ich južným brehom, do Miami, bolo len niekoľko hodín plavby. Nehľadiac na to, že USA sú najbližším spojencom Veľkej Británie, majú za sebou mnoho spoločných diplomatických vyhlásení, ale aj vojenských akcií i spoločne zhodených bômb, napríklad na Juhosláviu, Irak, Afganistan, Líbyu – nepochodili. USA ukázali, že bližšia je košeľa ako kabát. Hoci prvou nemocnou na lodi bola práve občianka USA.
Británia, aj keď jej to nebolo veľmi po vôli, požiadala o pomoc Kubu. Krajinu, na ktorú jej spojenec USA už pred desaťročiami vyhlásil blokádu. Cestujúcim i posádke bola poskytnutá zdravotnícko-epidemiologická pomoc a bolo im umožnené vrátiť sa do vlasti – Veľkej Británie.
Nikto nepripomenul vysoko humanistický postoj, ktorý zaujala Kuba v tejto situácii. Okrem toho sa nehovorí o tom, že Kuba vyrába a posiela do mnohých krajín sveta preparát interferón alfa-2B, ktorý aj Čína aj Svetová zdravotnícka organizácia uznávajú za efektívny pri ochorení koronavírusom.
Aj táto epidémia odhaľuje mnoho. Ukazuje, do akej kritickej situácie sa dostalo zdravotníctvo v mnohých krajinách v dôsledku kapitalistických „optimalizácii“ zdravotného systému.