V polovici mája sa šéf národniarov Ján Slota dostal do konfliktu s policajtkou z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Za to, že nechcela pustiť Slotovho šoféra do garáže NRSR, pretože nemal príslušné povolenie a neviezol ani žiadneho poslanca, jej predseda koaličnej strany údajne vulgárne vynadal slovami. „Ty p…! Okamžite pusť môjho šoféra! Kto si ty, načo si tu?! Ako sa voláš, ty p…!“ Podľa Jána Slotu je však pravda iná. Na margo mediálnych výčitiek hrubosti k žene sa vyjadril, že v by sa v tomto prípade nemalo rozlišovať, či išlo o ženu alebo muža. „V policajnom orgáne a armáde sa nerozlišuje žena alebo muž. Proste je to buď policajt, alebo vojak. Keď si ona zamieňa policajný orgán s pohlavným orgánom, tak ja za to nemôžem… V každom prípade si myslím, že tá – ten orgán, ktorý tam stál, si neplnil svoju povinnosť .“
S potešením sledujeme, že sa aj na Slovensku pomaly udomácňuje povedomie o rodovej rovnosti. Ján Slota svojím pokrokovým postojom potvrdil, že politika netreba šablónovito posudzovať podľa imidžu a médiá so svojimi spiatočníckymi námietkami si zaslúžia ísť kľačať na polienka. Naopak, predsedovi SNS patrí chvála za to, že sa prejavil ako skvelý priekopník gendrovej rovnosti podľa princípu, že nadávať možno každému rovnako, a nie odmeriavať mieru vulgárnosti podľa pohlavia. Pred ústami Jána Slotu je totiž celkom jedno, či je dotyčný orgán muž alebo žena.
* * *
Politické strany v niektorých krajinách Európskej únie sa rozhodli vyrušiť eurovoličov z tradičnej apatie šteklivou kampaňou. Napríklad mladí socialisti v juhofrancúzskom departamente Haute-Loire vypustili do obehu video, v ktorom neosobnosť a stuhnutosť európskych inštitúcií symbolizujú ponožky na nohách muža, oddávajúceho sa milostným hrám s partnerkou. Nechýba ani kondóm v tradičnom európskom balení. Nasledujúca scéna, kde už ponožky nie sú, ponúka podstatne dynamickejší sex so zodpovedajúcou hudbou a kondómom ozdobeným logom Strany európskych socialistov (PES). Táto kampaň údajne nespôsobila medzi svetáckymi Francúzmi veľký rozruch a socialistom vo voľbách nepomohla – strana dostala iba 16 a pol percenta oproti takmer 28 percentám Sarkozyho UMP.
Keby si podobnú kampaň dovolila niektorá zo slovenských politických strán, možno by si naše médiá predsa len boli povšimli, že sú eurovoľby. Prezervatívoví kandidáti by sa možno objavili v sledovaných televíznych programoch, napríklad v Črepinách s hviezdičkou, a tak by si ich všimla aj Slovač. S našou s hanebnou volebnou účasťou by to mohlo potom dopadnúť celkom ináč. Tohtoročná kampaňová nuda a mediálne ticho totiž prilákali k urnám iba každého piateho voliča, čím sme sa opäť zaradili na chvost európskeho rebríčka. Zaujímavý nápad Francúzov by spomedzi slovenských politických strán mohli zužitkovať napríklad KDS, ktorých kondóm by bol v súlade s ich názormi na etiku ľudskej reprodukcie zreteľne prepichnutý. Možno by si vysúložili svojich vytúžených päť percent…
* * *
Stranu maďarskej koalície opustil Béla Bugár a poslanci László Nagy, Gábor Gál a Tibor Bastrnák. Zároveň odchádzajú traja členovia Republikového predsedníctva SMK, 18 členov Republikovej rady SMK, jeden krajský predseda SMK, 32 členov krajských rád SMK, deväť poslancov VÚC za SMK, sedem okresných predsedov SMK a 24 starostov za SMK. Béla Bugár s ďalšími odídencami zakladá novú stranu s názvom Most – Híd, ktorá by mala byť „stranou spolupráce medzi Slovákmi a Maďarmi, medzi Maďarmi a Maďarmi.“
„Dlhoročné manželstvo s SMK sa nevydarilo, musíme sa rozísť,“ povedal si jedného dňa Béla Bugár a jeho kamaráti. Niet sa čo diviť, je predsa známe, že história sa opakuje. Dúfame však, že za maďarským rozchodom tentokrát nebude nasledovať žiadna autonómia.