Keď Kuba každého prvého januára spomína na víťazný vstup revolúcie na čele s Fidelom Castrom do Havany, ktovie, či spomína okrem lásky k revolúcii aj na ostatné svoje lásky. Ak aj nie, zato ony spomínajú – s hnevom, nostalgiou v srdci, pamätajú na mnohé podrobnosti.
Ani jedna z nich sa nepodobá na Moniku Lewinskú, ani jednu Fidel neohovára, neprisahá na Bibliu. Načo aj, všetky si aj tak, pravda, nadsadzujú, vymýšľajú si. A najviac niekdajšia osemnástka, najzvodnejšia a najzamilovanejšia tínedžerka Marita.
Láska na celý život „Hej, sladký starý chlapče, ešte stále ťa milujem,“ prihovára sa Castrovi z obrazovky a napokon sa po štyridsiatich rokoch vracia aj na miesto činu a sladkých hriechov. Marita Lopezová prišla v čase, keď dozrela revolúcia, ako agentka do Havany s diabolským poslaním – odstrániť Castra. Namiesto toho sa doňho diabolsky zaľúbila. Jej rozprávanie, či skôr rozprávku zvanú Drahý Fidel, podloženú dokumentmi, nakrútil pohotový reportér a režisér Wilfred Hausmann tak neuveriteľne, že po premiére v Nemecku a úspechu na Filmovom festivale Mannheim-Heidelberg je v súčasnosti hitom európskych kín.
Príbeh krásnej Marity pripomína legendárne dobrodružstvá špiónky a tanečnice Mata Hari. Krásna Kubánka pochádza z hniezda priam stvoreného pre moderného Jamesa Bonda v sukni: otecko – kapitán Wermachtu, mamička – americká herečka a agentka. Ako dieťa milovala psov a streľbu zo zbrane. Po prehratej vojne, pobyte v tábore a novom mamičkinom sobáši s Američanom milovala nielen všetky riziká života, ale aj všemožných mužov. Keď ako osemnásťročná s nevinným úsmevom na tvári a na baretke priplávala na lodi Berlín do kubánskych vôd. Ešte nestihla ani zložiť poklonu a sympatie revolúcii, a už jej skladá poklonu sám vodca.
Láska na prvý pohľad bola kratšia než embargo. Prežili spolu iba sedem mesiacov, zato láska pretrvala po celý život. Prejavila sa vtedy, keď prichystaný jed vyliala do umývadla, ba aj vtedy, keď ulapila ďalšieho prominenta, venezuelského diktátora Marcosaa Péreza Jiméneza, ktorého obdarovala aj potomstvom.
Mariete nevinný úsmev a spomienka na prvú veľkú skutočnú lásku pretrval po celý jej dobrodružný život v službách CIA.
Jednoducho senzácia Príbeh divák vníma ako rozprávku bratov Grimmovcov. „Marita Lopez si úctyhodne privlastnila dvadsiate storočie pre seba,“ hromží nemecký týždenník Der Spiegel. „Tínedžerka zvládla Castra,“ uznanlivo píše anglický Sunday Telegraph. „Je to nebezpečný dokument,“ vystríha americká tlačová agentúra Associated Press, dodáva však, že zároveň „odhaľuje mnohé tajomstvá studenej vojny“. Predsa však: „Jednoducho, je to senzácia,“ uvádza festivalový časopis počas 49. ročníka medzinárodného festivalu Mannheim-Heidelberg.
Ešte stále sa vyskytuje množstvo tém, pravdivých aj sporných, ktoré dokážu upútať a vyprovokovať verejnosť, prilákať divákov do kín. Aj keby mnohé bolo z ríše baróna Münchhausena, láska Marity, ktorá sedávala po boku vodcu, bola pravá. Pravdou je aj to, že s kubánskou šatkou s hviezdičkou revolúcie opäť pristála nielen na Kube, ale aj v Castrovom náručí. Žiadna popravčia čata, žiadna čierna páska cez oči, žiadna salva. Len „Drahý Fidel…“. Láska nelustruje, neplatí pre ňu žiadne embargo.