Dňa 21. októbra 2017 sa uskutočnil 1. ročník podujatia Deň otvorených ateliérov, ktoré sa konalo v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenska republika – Rakúsko pod názvom Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií. V Malokarpatskom regióne a na Záhorí bolo otvorených spolu 28 ateliérov. Najviac ateliérov otvorili vo „výtvarnej mekke“ v Modre – 8, v Bratislave 6, v Pezinku 5, v Stupave 3, v Limbachu a Svätom Jure otvorili dva ateliéry. Celkove sa prezentovalo 37 výtvarníkov. Podujatie vhodne nadväzovalo na letnú výstavu Salón výtvarníkov 2017, kedy sa v Zoya Museum v ELESKO Wine Park v Modre predstavilo 67 výtvarníkov z Bratislavského samosprávneho kraja. Tentoraz mali záujemcovia možnosť navštíviť umelcov v ich ateliéroch a podiskutovať s nimi o vystavovanej tvorbe.
Našu prehliadku ateliérov sme absolvovali v Modre. Od organizátorov sme dostali sprievodcu, propagačný materiál s údajmi o umelcoch, s mapkou s vyznačenými ateliérmi.
Prehliadku sme začali na Štúrovej ulici u Dariny Lichnerovej, vľavo hore, ktorá sa venuje paličkovej čipke, tkaniu, pleteniu a ďalším činnostiam. Vedľa vyzdobený „pitvor“ v starom vinohradníckom dome u Lichnerovcov v Modre.
Ďalšia naša zástavka bola v ateliéri Mariána Polonského a jeho syna Tomáša, vľavo, na Baštovej ulici hneď za mestskými hradbami. Marián prezentoval svoje sochy, Tomáš sa venuje okrem tvorby sôch maľovaniu obrazov. Dolu exponáty Mariána a Tomáša Polonského.
Na Kukučínovej ulici sme navštívili ateliér pedagóga Pavla Šima-Jurička, ktorý sa venuje sochárstvu, maľbe, kresbe a grafike. Svoje diela má vystavené na dvore a pod bránou. Pri našej návšteve tam bol aj spisovateľka Modranka Edita Valterová. Návštevníci vo dvore Pavla Šima-Jurička.
Sadenie olivy od Martina Dzureka.
Posledná modranská zástavka bola u výtvarníka Martina Dzureka na Moyzesovej ulici, ktorý sa venuje sochárskej práci. Svoje diela mal vystavené v ateliéri, ale aj v osvetlenej záhrade. Zaujal nás exponát sadenie olivy, ktorý pripomína vinohradníka pri sadení viniča.
V Pezinku sme navštívili v ateliéri na Holubyho ulici maliarku Rozínu Lehotskú Bollovú, ktorá vo vystavovala maľby z Pezinka, Modry, vinohradnícke motívy, krajinky a kytice kvetov.
Do Dňa otvorených ateliérov sa zapojili aj dve výtvarníčky z Budmeríc. Alena Kadlečiková svojimi kresbami, maľbami, ilustráciami, grafikou, akvarelom i medenými šperkmi a bižutérnymi komponentmi. Výtvarníčka a autorka niekoľkých básnických zbierok Milada Marušincová predstavila 65 malieb zrkadliacich architektúru obce Budmerice od začiatku minulého storočia.
Podujatie zaujalo, treba si len želať, aby sa postupne stalo vyhľadávaným podobne, ako populárne Otvorené pivnice na Malokarpatskej vínnej ceste.
Foto: Autor
Autor, Ing. František Mach, MATIK Modra