SDĽ prostredníctvom svojho predsedu minulý týždeň vyjadrila svoj kritický postoj voči predkladanému návrhu Koncepcie pre centralizáciu a modernizáciu verejnej správy, ktorú vypracoval splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. Primátorov – členov SDĽ sme sa preto spýtali na ich názor k danej problematike.
Jozef Murgaš (primátor mesta Lučenec): Ja som síce členom SDĽ, ale to neznamená, že automaticky súhlasím so všetkým, čo je prezentované vedením. Je podstatný rozdiel medzi tým, ako človek žije „dole“, medzi ľuďmi a vníma problémy a ako ich vníma vedenie, aj keď vo vedení sú ľudia, ktorí robili v komunálnej sfére. Výhrady vedenia SDĽ nie sú proti reforme ako takej. Majú isté pripomienky, s ktorými možno súhlasiť, a tým je časový harmonogram a presun financií. Je nereálne predpokladať presun kompetencií bez presunu financií. Legislatívnu normu, ktorá povedie k reforme, treba pripraviť tak, aby sa pokiaľ možno vo všeobecnej diskusii s občanmi, s volenými predstaviteľmi samosprávy už predebatovala tá koncepcia, ktorá vyjde z vládneho výboru. Môj názor je taký, že napr. tvorbu vyšších územných samosprávnych celkov by nemal určovať zákon. Všade vo svete sa vytvárajú na základe určitej dobrovoľnosti a prirodzených celkov a aj spoločné úradovne atď. Reformu v plnom rozsahu podporujem. Je to nevyhnutný krok k tomu, aby tento štát začal ekonomicky fungovať. Treba si pozrieť východiskovú správu ministerstva financií, kde k 31. 12 1998 zadĺženosť v rámci štátneho dlhu zo strany miest a obcí bola len 3,8 mld. korún. Teda všetky mestá a obce nevytvorili snáď ani 1/50 dlhu, čo vytvoril štát. Teda reforma je nutná. Jednoznačne sa ukazuje, že samospráva vie ďaleko efektívnejšie hospodáriť s finančnými prostriedkami. To je jedna vec. Druhá vec je, že reforma je potrebná aj preto, lebo nie je udržateľný stav, kedy mestá a obce musia zo svojich rozpočtov prispievať na tie veci, ktoré má zabezpečovať štát. Len veľmi ťažko nájdete na Slovensku mesto alebo obec, ktorá by neprispievala na školstvo, nevypisovala zbierky na zdravotnícku techniku. Je to jednoznačne chorý stav, pretože, ide o vec, ktorá je plne v kompetencii štátu, ktorý by sa mal vedieť postarať o to, aby všetky tieto veci fungovali a neboli odkázané na prosby, dotácie a iné formy financovania zo strany obcí.
Jozef Turčány (primátor mesta Turčianske Teplice): Touto koncepciou by sa mala zvýšiť zodpovednosť za úkony verejnej správy na istých úrovniach. Je to veľmi dôležitý moment, ktorý by sa mal viac dostať do popredia, pretože súčasná legislatívna rovina prvok zodpovednosti úplne presne nešpecifikuje. Na jednej strane je to vec kompetencií, ale na druhej strane je to vec ochoty a finančných možností jednotlivých stupňov verejnej správy. Chcem poukázať na ten moment, že mestám a obciam je nutné nariaďovať veci len zo zákona. O tom hovorí ústava aj zákon o obecnom zriadení. Avšak prax je absolútne iná. My dnes pojem prenesený výkon štátnej správy poznáme len z právnych noriem, ale nepoznáme jeho praktický dopad v živote, čiže robíme prenesené úkony verejnej správy bez príslušného finančného krytia. Či ide o stavebné konanie, evidenciu obyvateľstva, ochranu životného prostredia atď. Domnievam sa, že táto koncepcia bude viesť k zefektívneniu činnosti verejnej správy. Po jej aplikácii dôjde k zníženiu vplyvu „rezortizmu“ a zvýšeniu regionálnych záujmov. Osobne sa prikláňam k názoru, že reforma by mala byť razantnejšia a k istému dátumu naraz. Podľa môjho názoru postupné kroky v tomto procese spôsobia iba oddialenie reformy. V tomto sa moje názory nekryjú z názormi vedenia SDĽ. K predkladanej koncepcii nám aj isté výhrady. Napr. nám pocit, že reforma sa dotkne vrcholových inštitúcií štátu (krajských úradov a ministerstiev) len minimálne. Niektoré výkony v týchto inštitúciách sú zbytočné, napr. krajské katastrálne úrady.