Roman Laml: Fareed Zakaria v New York Times

New York Times publikoval rozsiahly rozhovor s Fareedem Zakariom. Jeho obsahom je veľa problémov, od vojny na Ukrajine, cez Čínu, Indiu, americkú dominanciu až po ponímanie slobody. Z množstva zaujímavých myšlienok si dovoľujem ponúknuť dve.

Zakaria napríklad hovorí, že americký úspech je založený aj na schopnosti riešiť otvorene všetky možné problémy, že: „…verejne vetráme našu špinavú bielizeň. Dovoľujeme si vidieť všetko a vysporiadať sa so všetkými chaotickými nefunkčnými realitami, ktoré produkujeme. A z toho vyplýva schopnosť napredovať oveľa lepšie ako spoločnosti, ktoré o týchto problémoch nehovoria, ktoré ich nejakým spôsobom potláčajú. Niekedy mi to pripadá ako stoka. Ale to, čo vidíte, je skutočné. Je to tam. Nemôžete predstierať, že neexistuje.“

Druhý zaujímavý moment sa týka súpereniu o globálnu dominanciu, kde Zakaria hovorí: „Mám pocit, že ak si nedáme pozor, zistíme, že to, čo zničilo dominantné postavenie Ameriky vo svete, schopnosť Ameriky viesť svet, formovať medzinárodný systém založený na pravidlách, nebola nejaká veľká vonkajšia hrozba ako Čína. Boli sme to my. Boli to chyby, arogancia, protekcionizmus, nadutosť. Všetko toto dohromady sa ukáže ako oveľa silnejšia zbraň, ktorá podkopala americkú hegemóniu, než Číňania alebo Rusi.“

Myslím si, že niečo podobné sa týka aj nás. Nedôveru ľudí v politikov a štát posilňuje aj neochota politických elít riešiť otvorene problémy, usilujú sa zatĺkať, uhýbať a manipulovať, v čom ich často podporujú aj média, ktoré si realitu prispôsobujú svojmu videniu sveta. Spoločnosť je v konečnom dôsledku oslabená, pretože ľudia nemajú dôveru v oficiálne informácie, obracajú sa na rôzne alternatívne zdroje, ktoré ale často ponúkajú podobne deformovaný pohľad z opačnej strany. Aj u nás upozorňujeme na ruský a čínsky vplyv, ale veľmi málo pozornosti venujeme vlastných chybám, ktoré práve vytvárajú priestor pre rôzne zahraničné pôsobenie. Aj u nás je zrejmá arogancia časti politických elít, niektorých médií a preferovaných analytikov, ktoré odlišné názory často nevyvracajú, ale označia za propagandu, hoax, dezinformáciu a podobne, a tak považujú diskusiu za ukončenú. Lenže ona sa ešte ani nezačala…

(Status na FB 3. júna 2023)

Rozhovor v angličtine si môžete vypočuť TU

(Celkovo 117 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter