ECHO ČITATEĽOV

Roman Laml: Vojnu rozpútal Putin, ale vina nie je len na jeho strane

Velmi zajímavý článek, na Američana je to výkon, jen houšť, i když je to pozdě.

Důležitá pasáž: Vladimír Putin nesie zodpovednosť za zahájenie vojny  a hrôz, ktoré z nej vyplynuli. Vina za tento konflikt je však široko zdieľaná. Západní predstavitelia nemôžu uniknúť svojej úlohe pri vytváraní podmienok, za ktorých sa vojna stala pravdepodobná a možno dokonca nevyhnutná

Chybí mi tam ale ten trošku hlubší vhled, reflexe těch dvakrát 5 mld USD přiznaných Nulandovou, jednou na přípravu Majdanu, podruhé nacpanou do ukrajinských biolaboratoří; a pak nevyšetřený masakr na Majdanu (teď jsem narazil na informaci, že po puči nová administrativa místo šetření nechala vykácet stromy, aby nešlo zdokumentovat, odkud se střílelo…), nevyšetřený hrůzný zločin v Oděse (upálení desítek lidí 2. 5. 2014), zákony proti používání rodné řeči, dokumentace OBSE o civilních obětech na Donbasu, podvod s Minskými dohodami…
Jan Schneider, 2. 1. 2022, e-mail redakcii

Na uvedenom príspevku je zaujímavé, že v origináli daného článku sa v nadpise hovorí, že „Áno, obviňujte Putina z vojny na Ukrajine (ale západ nie je bez viny)“. Teda podľa nadpisu je aj Putin aj západ vinný z vojny na Ukrajine. Ale v závere príspevku autor mení to, čo tvrdí v nadpise a konštatuje, že „Putin nesie zodpovednosť… Ale vina za tento konflikt je široko zdieľaná“. Uvedený posun v prípade Putina od viny k zodpovednosti za vojenský konflikt na Ukrajine jasne dokumentuje, že niektorí predstavitelia západu jasne chápu vinu USA a jeho spojencov za vytvorenie podmienok, ktoré vyústili do vojenského konfliktu, ale pokiaľ sa držíme príspevku D. Bandowa, tak zodpovednosť za vojenský konflikt nechcú brať, tú presúvajú plne na plecia Putina. Zaujímavé na uvedenom presune viny a zodpovednosti je najmä to, že za vinného sa obyčajne považuje ten, ktorého činy sa stali príčinou, inkriminovaného javu, respektíve ho kauzálne vyvolali. Zodpovedný je ten, kto mohol rozhodnúť o vykonaní či nevykonaní daného skutku. V prípade, že vinný a zodpovedný je tou istou osobou, tak to znamená, že v daný moment, keď som kauzálne spôsobil inkriminovaný čin, som svojou rozumnou vôľou mohol danému konaniu zabrániť. Prečo som tak neurobil, je vecou rôznych skúmaní. V prípade vojaka na fronte, ktorý v boji zabíja svojich protivníkov, je vinný z ich smrti, ale nie zodpovedný, pretože koná na základe rozkazov. V danom prípade sú vina a zodpovednosť rozdelené na dve odlišné osoby. Tým, že autor príspevku urobil Putina zodpovedného za vojenský konflikt a západ označil len za vinného, tak to znamená, že západ síce svojím konaním pripravil podmienky vojenského konfliktu, dokonca autor hovorí aj o možnosti vytvorenia podmienok pre nutnosť vojenského konfliktu, ale už nechce brať za svoje konanie aj zodpovednosť, ako keby podmienky pre vznik vojenského konfliktu vytváral nevedome. V uvedenom smere je predposledná veta príspevku poučná. Autor hovorí, že „Vlády spojencov, ale najmä Washington, by sa mali poučiť zo svojich chýb.“ A sme doma. Západ je síce vinný za vojenský konflikt na Ukrajine, ale nie je za konflikt zodpovedný, pretože z jeho strany tu nebol úmysel vojnu vyvolať, hoci objektívne to robili, ale subjektívne nechceli vojnu, t.j. dopustili sa omylu. Ak by bol autor príspevku skutočne dôsledný, tak po tvrdení, že západ vytvoril podmienky pre pravdepodobný či dokonca nutný vznik vojnového konfliktu, pričom zo strany Putina je tu ix dôkazov o jeho snahe riešiť narastajúcu hrozbu vojenského konfliktu mierovou cestou, tak by musel za uvedený konflikt urobiť zodpovedným západ a Putina vinného za realizáciu daného konfliktu.
Vladimír Manda v statuse na FB stránke Slovo

Rád zaznamenávam hlas politického realizmu z USA. Gorbačov dal bianco šek Európe tým, že umožnil zjednotenie Nemecka a zriekol sa sféry vplyvu z Jalty. Zaniklo cárske impérium. Prezident Clinton F. Zachariovi popísal svoj postup voči Rusku, že „tlačili na pílu“ a chválil sa tým. Krátkodobo to vychádzalo, ale nebola to rozumná dlhodobá stratégia. G. W. Bush na rozdiel od svojho otca prezidenta prestal Rusko rešpektovať. Prezident Obama chcel vyriešiť kvadratúru kruhu: čiastočne obmedziť aktivity USA, ale tak, aby fungovala hegemónia „s ľudskou tvárou“ a Rusko sa stiahlo do úzadia ako regionálna mocnosť. Prezident Trump chcel pacifikovať Čínu a nastoliť modus vivendi s Putinom aj za cenu čiastočného ústupu z Európy. Prezident Biden pokračuje v politike Obamu a rusofóbie, aby Rusko zablokovali alebo dokonca rozparcelovali, znemožnili RF byť jedným z globálnych aktérov a mohli provokovať Čínu (cirkus pani Pelosi na Taiwane). Tieto kalkulácie nevyšli. Putin nerozpútal sám vojnu na Ukrajine, tú vyvolali čiastočne Ukrajinci a Západ, ktorí sabotovali Minské dohody. Obom stranám ich pôvodné kalkulácie na rýchle víťazstvo nevyšli (strany sú kolektívny Západ a RF, nie ukrajinská satrapia).
Ladislav Hohoš na FB stránke Emil Polák

(Celkovo 76 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter