Fejtón o chaose

Priznám sa, že ma postretlo veľké šťastie, – získal som neobyčajne lukratívny flek – stal som sa poradcom, premiérovým poradcom pre otázky chaosu. A po zásluhe: všetko motám, pletiem, komplikujem – manželku si mýlim so susedkou, chladničku so skriňou, posteľ s trampolínou, televízor s rádiom, vysávač s mixérom, ministra s vrátnikom, skrátka, všetko obrátim naruby, už len chýba, aby som chodil po rukách. Premiér si spokojne mädlí dlane, takého vraj potreboval ako soľ, hlava mu ide puknúť od starostí; chaos v štáte, vo vláde, chaos v cenách energií, chaos vo všetkom – to je veľa aj na konskú hlavu.

„Človeče, Ludolf (nemýliť si, prosím, s Ludolfovým číslom), vy ste mi padli rovno z neba,“ oslovil ma včera, „poraďte mi, ako sa vysomáriť z toľkých problémov?! Iba hádky, škriepky, osočovania, nezhody v koalícii, demisie… A opozícia, hrôza pomyslieť! Samý konšpirátor, fašista…“

„Nevešajte hlavu, pán premiér,“ chlácholil som ho, „na všetko sa nájde recept… čo tak využiť motýlí efekt.“

„Aký efekt, aký motýľ… netrepte, Ludolf,“ zahrmel, až sa mi roztriasli kolená.

Kresba: Ľubomír Kotrha

Začal som mu vysvetľovať jeden zo základných princípov teórie chaosu, podľa ktorej aj niečo také malé ako trepotanie motýlích krídiel môže v konečnom dôsledku vyvolať tornádo, napríklad niekde na druhej strane zemegule.

„Milý kolega,“ odvetil premiér zmierlivým hlasom, zrejme vycítil, že mu svoju radu ponúkam s hlbokou pokorou, „vládne tornádo tu už máme. A čo ďalej? Teraz buďte múdry!“

„Na to poslúži náš recept, pán premiér,“ vyhlásil som optimisticky, osoliac to riadnou dávkou presvedčivosti. „S hrmotom odsuniete v kancelárii prázdnu stoličku a… a príslušný minister podá demisiu. Bude to motýlí efekt v praxi.“

„Lenže, vážený Ludolf, v tomto prípade neplatia nijaké zákony fyziky a matematiky.“ Tvár si zaboril do dlaní, zaujatou pózou pripomínal Pascala. „Zabúdate, že ministri sú na stoličky prilepení tým najtuhším lepidlom. Motýlie krídla sú iba marivo…

„Tak sa pokúsime o entropiu?“ navrhol som.

„O čo?“

Evidentne pojem nepoznal. Nie je jednoduché len tak spakruky vysúkať zo seba definíciu, musel som sa o to pokúsiť: Entropia je fyzikálna veličina, ktorá meria mieru chaosu. Premiér bezradne gúľal očami. Napokon som sa predsa len vynašiel, spásonosne som v mozgu vylovil konkrétny príklad:

„To máte tak, šéfe,“ dovolil som si byť familiárnejší, „keď vložíte do horúceho čaju studenú lyžičku, vytvárate v tekutine zárodok chaosu. Pri vyrovnaní ich teploty nastane najvyššia miera chaosu…“ Premiér na mňa nedôverčivo pozeral, nechápavo krútil hlavou…

„Počkajte, Ludolf, ako to vlastne myslíte? Horúci čaj, studená lyžička… Veď je to hlúposť, elektrinu na zohrievanie vody nám vypli, na sviečky a lyžičky sa v rozpočte nenašli peniaze…“

„Viem, pán premiér, viem,“ prikyvoval som vyzbrojený božskou trpezlivosťou. „Treba to chápať ako metaforu, ako protiklad horúceho a studeného, horúcej a rozvážnej hlavy…“

„Kde hľadať rozvážnych, Ludolfko môj?! Vari na Mesiaci? Nebuďte smiešny…!“

„Ešte je tu jedna možnosť, šéfe,“ pokračoval som v dôvernom tóne, „azda by pomohlo viacej dbať na dostredivú a odstredivú gravitačnú silu telies, vrátane ľudí… Aj samotná gravitácia je príčinou chaosu. Nepochybujem, že i to môže byť riešenie…“

Rozhostilo sa ticho, nevedel som, či je to dobré, alebo zlé znamenie…

„Ďakujem vám, Ludolf, ste geniálny,“ zvýskol zrazu od radosti premiér. Podišiel ku mne, objal ma okolo pliec a srdečne vystískal. Vyzeralo to, že si moje rady vzal k srdcu…

x     x    x

P. S.: Na druhý deň prijala vláda nasledujúce uznesenie: Od dnešného dňa budú členovia vlády rokovať na orbite našej planéty – priamo na prirodzenom satelite Zeme – Mesiaci, a to vždy postojačky, bez stoličiek. Využije sa pritom aj šesťnásobne menšia, no o to výhodnejšia gravitačná sila tohto vesmírneho telesa. Obmedzia sa tým možnosti vzniku motýlieho efektu a ďalšieho narastania chaosu.

Domov som sa vracal s pocitom dobre vykonanej práce. Gravitácia, zdá sa, predsa len zabrala… Až suseda ma upozornila, že som si opäť pomýlil dvere… Žeby to bol výsledok gravitačnej sily? Vidíte, na Mesiaci by sa mi to stať nemohlo. Zrejme sa ta vyberiem spolu s vládou…

(Vyšlo v Literárnom týždenníku 14. 9. 2022)

(Celkovo 214 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter